Urodził się w 1941 roku w Radzyniu Podlaskim, ale życie artystyczne związał z Wybrzeżem. Na początku lat 60. jako klarnecista ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Sopocie.
Drogę artystyczną rozpoczął w latach 50. współpracą z teatrzykiem Bim-Bom i kabaretem To-Tu. W 1964 na festiwalu "Jazz nad Odrą" jego zespól zdobył pierwszą nagrodę, a sam Nahorny pierwszą jako solista i trzecią w kategorii kompozytor. Współpraca z Andrzejem Trzaskowskim zaowocowała wspólnymi wyjazdami na International Jazz Workshop w Hanowerze i Hamburgu.
W 1967 roku otrzymał nagrodę indywidualna na Festiwalu Jazzowym w Wiedniu z rąk Duke' a Ellingtona.
Nahorny jako pianista i saksofonista wyróżnia się perfekcją techniczną, spontanicznymi improwizacjami oraz niezwykłą siłą przekazu. Interesuje się jazzem nowoczesnym i do dziś uprawia styl free, ale zawsze był otwarty na różne kierunki muzyczne, czego dowodem jest współpraca z Wandą Warską i Andrzejem Kurylewiczem, Łucją Prus, Marianną Wróblewską oraz Zespołami Novi Singers i Breakout.
Wśród polskich jazzmanów jest twórcą najbardziej słowiańskim i romantycznym. "Fantazja polska" to cykl kompozycji inspirowanych muzyką Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza i Karola Szymanowskiego.
- Jedną z podstawowych cech, którą trzeba mieć to pokora. Pokorę w stosunku do tego co się robi. A z drugiej strony nie można być zbyt skromnym i liczyć, że zostanie się zauważonym, bo o wszystko trzeba walczyć - mówi Włodzimierz Nahorny, który obecnie jest wykładowcą gdańskiej Akademii Muzycznej w Katedrze Jazzu i Muzyki Estradowej.
"MP3 – Muzyczny Przewodnik Trójki" na antenie Trójki w każdą sobotę w "Radiowym Domu Kultury". Cykl jest realizowany wspólnie z Narodowym Instytutem Audiowizualnym ( www.nina.gov.pl ) . Przygotowuje go Wojciech Włodarczyk.
(jł)