Miał przyjemną barwę głosu, wspaniałą dykcję, ogromny wprost szacunek do słowa scenicznego. Tę ostatnią cechę wyniósł z Teatru Rapsodycznego Mieczysława Kotlarczyka w Krakowie, w którym zaczynał swą drogę aktorską. Debiutował rolą Marlowe w "Lordzie Jimie" Conrada. Grał też Hrabiego w "Panu Tadeuszu" i Romea w "Aktorach z Elsynoru". Julię grała Barbara Horawianka , jego przyszła żona, którą poznał właśnie w Teatrze Rapsodycznym.
Po ukończeniu Szkoły Aktorskiej występował najpierw w teatrach krakowskich, by w 1957 r za namową Kazimierza Dejmka przenieść się do kierowanego przez niego Teatru Nowego w Łodzi. Tam zagrał między innymi Zygmunta Augusta w "Barbarze Radziwiłłównie" Felińskiego, Hrabiego Henryka w "Nie-Boskiej komedii" Krasińskiego, Prospera w szekspirowskiej "Burzy", ale największe sukcesy święcił podczas drugiego okresu łódzkiego po 1968 roku. Do historii teatru przeszła jego rola Księcia Himalaj w "Operetce" Gombrowicza w reżyserii Kazimierza Dejmka i rola Barona w "Garbusie" Mrożka.
Z filmowego dorobku artysty warto przypomnieć jego podwójną rolę w filmie Jerzego Kawalerowicza wg prozy Jarosława Iwaszkiewicza - "Matka Joanna od Aniołów" i w kontraście - rolę Profesora Dąb-Rozwadowskiego w serialu Stanisława Barei "Alternatywy 4". Grał też w spektaklach telewizyjnych i w wielu serialach słuchowiskowych - role nie zawsze największe, ale często dla całości - kluczowe.
Był też niezrównanym interpretatorem poezji - i serio, i żartem. W audycji przypomnimy znakomite role Mieczysława Voita jako Dyrektora Teatru Snów w "Dwóch Teatrach" Jerzego Szaniawskiego, Hrabiego Respekta w "Fantazym" Juliusza Słowackiego i Leonida Gajewa w "Wiśniowym sadzie" Antoniego Czechowa.
***
Na audycje "Radiowe kreacje mistrzów" zapraszamy w piątek (12.02) w godz. 21.30-22.00. Program poprowadzi Iwona Malinowska.
bch/jp