Te nagrania to jeden z efektów projektu "Przemyskie 2014", którego celem było badanie i dokumentacja regionu. Płyta wpisuje się w wieloletni kierunek działań Stowarzyszenia Muzyka Dawna w Jarosławiu, które włączyła w obszar swoich zainteresowań także repertuar tradycyjny. - Na naszym festiwalu muzyki dawnej gościliśmy na przykład włoskie bractwo śpiewaków z Confraternita di Sessa Aurunca. Oni od pięciuset lat wykonują w niezmienionej postaci "Ciemne jutrznie". Zrozumieliśmy więc, że muzyka dawna i tradycyjna są w pewnym sensie tożsame. I zaczęliśmy ich poszukiwać w naszym bezpośrednim otoczeniu - wyjaśnili rozmówcy Justyny Piernik.
Za przewodnika wybrali sobie Oskara Kolberga, który jeden z tomów poświęcił właśnie Przemyskiemu. - Co ciekawe, większość zebranego przez niego materiału to były pieśni ruskie. Do naszych czasów to pogranicze zatraciło jednak swój wielokulturowy charakter. Ku naszemu zaskoczeniu odkryliśmy jednak, że Kolbergowskie melodie są wciąż wykonywane. Tylko z tekstów zniknęły niezrozumiałe już dziś ruskie sformułowania - powiedzieli badacze.
Justynie Piernik mówili oni także o niezwykłych czasami spotkaniach z "ciociami" (jak mówi się tutaj z szacunkiem o starszych paniach), które wciąż wykonują pradawne pieśni. W nagraniu płyty wzięli udział zarówno śpiewacy tradycyjni, jak też ich młodzi następcy.
***
Tytuł audycji: Mikrokosmosy
Prowadzenie: Justyna Piernik
Goście: Eugenia Siuśta, Władysałw Rosół, Agnieskza Bernad, Piotr Kaplita, Szczepan Maziarek, Bartosz Gałązka
Data emisji: 7.02.2014
Godzina emisji: 12.00
mm/mk