Katastrofa boeinga punktem zwrotnym w sposobie patrzenia na Rosję?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 19:21
- Po tonie komentarzy, które można przeczytać w niemieckiej prasie, widać bardzo wyraźny zwrot w ocenie Rosji. To z czasem przełoży się na politykę - mówił w Dwójce Jaromir Sokołowski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.
Audio
  • Jaromir Sokołowski o stosunkach między Europą Zachodnią i Rosją, po katastrofie boeinga na wschodniej Ukrainie (Puls świata/Dwójka)
Kondukt wiozący ciała Holendrów, którzy zginęli w katastrofie samolotu MH17
Kondukt wiozący ciała Holendrów, którzy zginęli w katastrofie samolotu MH17Foto: PAP

Do holenderskiego Eindhoven dotarł z Charkowa samolot przewożący trumny z około 40 ofiarami zestrzelenia nad Ukrainą malezyjskiego samolotu. W czwartkowej katastrofie zginęło 298 osób, w tym 193 Holendrów. Kraj ten, podobnie jak inne kraje Europy Zachodniej, winę za katastrofę przypisuje Rosji, która wspomaga finansowo i militarnie separatystów walczących na wschodniej Ukrainie, najprawdopodobniej odpowiedzialnych za zestrzelenie turystycznego samolotu.

- Mam wrażenie, że wiele osób na Zachodzie otwiera teraz oczy, jeżeli chodzi o to prawdziwe oblicze Rosji - zauważał Jaromir Sokołowski. - Na przykład Holandia, która dotychczas była krajem patrzącym na politykę Putina w sposób wyrozumiały i wstrzemięźliwy.

Czy oburzenie opinii publicznej w krajach Europy Zachodniej, wywołane szokującymi zdjęciami z miejsca katastrofy oraz cynicznymi wypowiedziami Putina i jego propagandystów, skłonią przywódców państw Unii do zmiany kursu w stosunkach z Kremlem? Między innymi o tym - w nagraniu audycji.

Z Jaromirem Sokołowskim rozmawiał Grzegorz Ślubowski.

bch/mc

Czytaj także

"Dzieci pytają: dlaczego to się stało?" Holandia opłakuje ofiary lotu MH17

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 21:50
Pierwsze czterdzieści trumien ze szczątkami ofiar katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego, który 17 lipca został zestrzelony nad wschodnią Ukrainą, przetransportowano w środę do Holandii. Na lotnisku wojskowym w Eindhoven oddano hołd zabitym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy UE potrafi stawić czoła poważnemu kryzysowi geopolitycznemu?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 17:05
Premier Australii Tony Abbott, powiedział o zestrzeleniu przez rosyjskich separatystów malezyjskiego samolotu, w którym zginęło 28 obywateli jego kraju: "Chodzi o terytorium kontrolowane przez Rosjan, rebeliantów popieranych przez Rosjan i prawdopodobnie o broń dostarczoną przez Rosjan".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sankcje nie są czarodziejska różdżką"

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 18:51
Skuteczność sankcji nie jest zauważalna natychmiast. Może się też okazać, że w ogóle nie przyniosą one zamierzonych rezultatów - mówią goście radiowej Trójki, komentując politykę Unii Europejskiej wobec Rosji.
rozwiń zwiń