Prywatne, publiczne, państwowe. Jak działa radio

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2015 12:00
- Obowiązującym dziś modelem w Europie jest dualny system mediów audiowizualnych, publiczno-prywatny - przypominał w Dwójce prof. dr hab. Janusz Adamowski, opowiadając o zmieniającym się kształcie dwudziestowiecznej radiofonii.
Audio
  • Z prof. Januszem Adamowskim o dziejach europejskiej i światowej radiofonii rozmawia Krzysztof Renik (Puls świata/Dwójka)
Historia polskiej radiofonii rozpoczęła się 90 lat temu
Historia polskiej radiofonii rozpoczęła się 90 lat temuFoto: Glow Images/East News

- Początki radiofonii to przede wszystkim inicjatywy prywatne, ale w latach 20. mamy już do czynienia z pierwszą stacją publiczną: British Podcasting Corporation – mówił prof. dr hab. Janusz Adamowski. Jak podkreślał, międzywojenne władze szybko zorientowały się, że radio to medium niezwykle istotne dla realizacji ważnych funkcji społecznych. 
Temat Dwójkowego spotkania - historia radia w Europie i na świecie – związany był oczywiście z 90. rocznicą powstania polskiej radiofonii. Polskie Radio, zaznaczył prof. Janusz Adamowski, przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiego Radia S.A., powstało w 1925 roku jako spółka akcyjna. Dopiero w 1935 roku państwo przejęło jej udziały.
Przywołując dzieje europejskiej radiofonii, nie sposób nie wspomnieć o kwestii wykorzystania tego medium w systemach autorytarnych. Jak społeczeństwa broniły się przed propagandą? - Zwalczano agresywność tych radiofonii, tworząc zagraniczne radiostacje, które miały oddziaływać na społeczeństwa krajów totalitarnych – przypominał prof. Janusz Adamowski.
***
Tytuł audycji: "Puls świata"
Prowadził: Krzysztof Renik
Gość: prof. dr hab. Janusz Adamowski (przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiego Radia S.A., dziekan Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 3.02.2015
Godzina emisji: 17.20

jp/mc

Czytaj także

90 lat: od pierwszej audycji do radia cyfrowego

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2015 10:00
Emisję pierwszego polskiego programu zawdzięczamy Zygmuntowi Chamcowi. O tym wizjonerze oraz o zadaniach radia publicznego w XXI wieku mówił prezes Andrzej Siezieniewski.
rozwiń zwiń