Singapur. Jak uczynić naród z "czerwonej kropki"?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2015 18:00
Dzieła tego dokonał zmarły przed kilkoma dniami Lee Kuan Yew. Ale czy model państwa stworzony przez długoletniego premiera Singapuru byłby do zaakceptowania w Europie?
Audio
  • Paulina Wilk o fenomenie Singapuru (Puls świata/Dwójka)
Singapur - zdaniem wielu: raj na ziemi. Jakie są koszty?
Singapur - zdaniem wielu: raj na ziemi. Jakie są koszty?Foto: chensiyuan, lic. CC, wikipedia

- W połowie XX wieku ten kluczowy węzeł komunikacyjny zaczął stawać się prowincjonalnym portem - opowiadała dziennikarka Paulina Wilk. – Lee Kuan Yew potrafił jednak przenieść największy walor Singapuru, czyli położenie w połowie drogi między Indiami a Chinami, w nową epokę. Postawił na pośrednictwo w produkcji przemysłowej oraz obrocie finansowym - dodała.

Ojciec-założyciel Singapuru dbał także o swoje "dzieci". Komfortowe warunki życia, całkowity brak korupcji i miesięczny dochód na mieszkańca powyżej 60 tysięcy dolarów to tylko część walorów azjatyckiej metropolii. Ale Singapur ma też swoją ciemną stronę. Fakt, że opozycja parlamentarna liczy zaledwie sześć osób, daje do myślenia...

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzenie: Dariusz Rosiak

Gość audycji: Paulina Wilk (dziennikarka)

Data emisji: 26.03.2015

Godzina emisji: 17.15

mm/mc

Zobacz więcej na temat: Azja ekonomia Singapur
Czytaj także

Zmarł Lee Kuan Yew, pierwszy premier Singapuru. "Gigant historii"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 06:27
Twórca singapurskiej państwowości i pierwszy premier tego państwa-miasta, zmarł w w wieku 91 lat. W Singapurze ogłoszono siedmiodniową żałobę i opuszczono flagi do połowy masztów.
rozwiń zwiń