Xi zwrócił uwagę, że Białoruś leży w centrum Europy, a jednocześnie na trasie nowego szlaku jedwabnego, projektu mającego połączyć Europę z Azją serią linii transportowych i energetycznych. - Białoruś jako ważny strategiczny węzeł dysponuje unikatowymi przewagami dla rozwoju gospodarczego pasa nowego szlaku jedwabnego - oznajmił.
Zadeklarował też, że Chiny są gotowe wykorzystać fundusz szlaku jedwabnego na rozwój międzyregionalnej współpracy z Białorusią. Podkreślił, że wzmocnienie wsparcia finansowo-kredytowego, w tym dla małych i średnich przedsiębiorstw na Białorusi i w Chinach, powinno sprzyjać umocnieniu więzi między regionami.
160 firm chińskich na forum gospodarczym
Xi oświadczył, że Chiny są gotowe podzielić się ze stroną białoruską nowoczesnymi technologiami w takich sferach, jak kolejnictwo oraz łączność. Wystąpił też z kilkoma postulatami, które powinny sprzyjać umocnieniu więzi między regionami. Taką rolę mogłoby jego zdaniem pełnić uproszczenie procedur rejestracji przedsiębiorstw oraz przyznawanie ulg podatkowych. Zaapelował do obecnych na forum biznesmenów, by skorzystali z okazji i przeanalizowali perspektywy współpracy z białoruskimi partnerami.
W spotkaniu uczestniczyło około 450 osób, w tym przedstawiciele 164 chińskich firm.
Mińsk: Pekin przyzna 7 mld dolarów kredytów
Minister gospodarki Białorusi Uładzimir Zinouski zapowiedział na forum, że Chiny przyznają Białorusi kredyty wysokości 7 mld USD. Sprecyzował, że 3 mld to kredyt preferencyjny, a 4 mld to komercyjny kredyt dla banków białoruskich na finansowanie projektów biznesowych.
Oprócz tego Chiny obiecały Białorusi 800 mln dolarów grantu pomocy technicznej na trzy lata, który zostanie przeznaczony przede wszystkim na projekty socjalne, w tym budowę mieszkań - dodał minister.
Aleksander Łukaszenka obiecał ze swej strony, że Białoruś będzie sprzyjać promowaniu chińskich interesów w Europie. - Uczynimy wszystko, co niezbędne, byście mogli jak najskuteczniej promować swoje interesy w Europie - zapewnił.
W niedzielę, pierwszym dniu trzydniowej wizyty państwowej Xi na Białorusi, strony podpisały prawie 20 porozumień i memorandów - powiadomiło w poniedziałek biuro prasowe Łukaszenki. - W tych dokumentach przewiduje się możliwość dwukrotnego zwiększenia obrotów handlowych, wymianę technologiami oraz zwiększenie udziału innowacji naukowo-technicznych - podkreślił Aleksander Łukaszenka.
Czytaj także: Prezydent Chin o białorusko-chińskiej współpracy. "Niech będzie jak zawadiacka pieśń" >>>
Powstanie wielka strefa specjalna?
W drugim dniu wizyty państwowej na Białorusi Xi Jinping wspólnie z Aleksandrem Łukaszenką wziął udział w otwarciu chińsko-białoruskiego forum gospodarczego. Przywódcy Chin i Białorusi posadzili też jodełkę przed Pałacem Niepodległości w Mińsku.
Łukaszenka zapewnił swego gościa, że Białoruś da Chinom najlepsze w Europie warunki do inwestowania. - Chińscy inwestorzy będą mogli się przekonać, że na Białorusi pracuje się komfortowo i wygodnie - mówił Łukaszenka do przedstawicieli ponad 160 chińskich firm.
Makieta parku białorusko-chińskiego. Fot. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH
Białoruskie media określają wizytę przywódcy Chin w Mińsku jako historyczną. Jak pisze korespondent Polskiego Radia w Mińsku, Chińczycy budują w Smalawiczach pod Mińskiem specjalną strefę gospodarczą o nazwie Wielki Kamień, gdzie ma pracować 120 tysięcy ludzi. Białoruś prawdopodobnie ma być dla Chin węzłem nowego szlaku jedwabnego, projektu mającego połączyć Europę z Azją serią linii transportowych.
PAP/IAR/agkm
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl
bialorus.polskieradio.pl