Polska-Niemcy. "To jest spór na poziomie retoryki"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 16:00
- To nie jest zmiana fundamentów, ale akcentów werbalnych. I to nagle Niemcom zaczęło przeszkadzać - oceniał w Dwójce Andrzej Talaga, omawiając zaognione w ostatnich dniach polsko-niemieckie relacje.
Audio
  • Z Andrzejem Talagą o relacjach Polski z Niemcami rozmawia Grzegorz Ślubowski (Puls świata/Dwójka)
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski i ambasador Niemiec w RP Rolf Nikel po spotkaniu w MSZ w Warszawie. Szef polskiej dyplomacji wezwał niemieckiego ambasadora w związku z antypolskimi wypowiedziami polityków niemieckich w mediach. 11 stycznia 2016
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski i ambasador Niemiec w RP Rolf Nikel po spotkaniu w MSZ w Warszawie. Szef polskiej dyplomacji wezwał niemieckiego ambasadora w związku "z antypolskimi wypowiedziami polityków niemieckich" w mediach. 11 stycznia 2016Foto: PAP/Radek Pietruszka

- Politycy niemieccy przyzwyczaili się do bardzo łatwych kontaktów z poprzednia ekipą. Obecnie kontakty te są nieco trudniejsze, ponieważ Polska zaczyna stawiać pewne wymagania albo zaczyna wracać, przynajmniej werbalnie, do takich spraw jak np. los mniejszości polskiej w Niemczech – mówił gość Dwójki.

Zobacz także
08a80cf5-c6cf-41b9-bf78-362c6cc60eb7.jpg
Szef MSZ rozmawiał z ambasadorem Niemiec

Dlaczego Niemcom nie opłaca się konflikt z Polską? Czy krytyczne wypowiedzi niemieckich unijnych polityków nie wskazują na to, ze nasi zachodni sąsiedzi traktują Polskę jako kraj "drugiego rzędu”"? I czy istnieje jakaś alternatywa dla dobrych stosunków z Niemcami (Grupa Wyszehradzka, idea Międzymorza)?

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzenie: Grzegorz Ślubowski

Gość: Andrzej Talaga (publicysta, ekspert od spraw międzynarodowych)

Data emisji: 11.01.2016

Godzina emisji: 17.45

jp/mm

Czytaj także

Kraje Europy Środkowej polskim priorytetem?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2015 10:00
- Początkiem dobrej pozycji Polski na arenie międzynarodowej są właściwe stosunki z krajami z naszego regionu - mówił w Dwójce Paweł Kowal.
rozwiń zwiń