Co dziś łączy kraje Grupy Wyszehradzkiej?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 18:37
W 26. rocznicę powołania nieformalnego zrzeszenia między Polską, Węgrami i ówczesną Czechosłowacją w "Pulsie świata" omawialiśmy perspektywy dla dalszej współpracy tych krajów.
Audio
  • Co dziś łączy kraje Grupie Wyszehradzkiej? (Puls świat/Dwójka)
Spotkanie przedstawicieli państw Grupy Wyszehradzkiej
Spotkanie przedstawicieli państw Grupy WyszehradzkiejFoto: IAR/Krystian Dobuszyński

Znawca Węgier Dominik Hejj zwracał uwagę, że jeszcze przed rokiem wzmocnienie współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej było jednym z głównych celów strategicznych polskiego rządu. - Dziś widać, że nie wszystkie interesy są zbieżne - mówił gość "Pulsu świata". - Choć kraje Grupy Wyszehradzkiej łączy sprawa kryzysu migracyjnego, to już w kwestiach energetycznych i stosunku do Rosji stanowiska są różne - dodawał.

Dominik Hejj zauważał, że dziś między Polską, Węgrami, Czechami i Słowacją mniej jest wspólnoty wartości, a więcej realnej polityki. Jako przykład podawał podwójną grę dyplomatyczną Węgier, które starają się balansować między Polską i Rosją.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: Domink Hejj (portal kropka.hu)

Data emisji: 15.02.2017

Godzina emisji: 17.45

bch/mc

Czytaj także

"Wschodnie Węgry nie mogłyby żyć bez Polaków"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2016 08:00
- Tokajski region trudno sobie dziś wyobrazić bez polskich turystów - pół żartem, pół serio mówił dr István Kovács, opowiadająca o polsko-węgierskiej przyjaźni w ramach Grupy Wyszehradzkiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezes Polskiego Radia: w ramach Lata z Radiem koncert Grupy Wyszehradzkiej

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 08:22
- W tym momencie nie wiemy, w jakim to będzie mieście, ale gdzieś na południu Polski, tak żeby miejsce, pod względem dojazdu, było dogodne dla wszystkich - powiedziała w "Sygnałach dnia" prezes Polskiego Radia dr Barbara Stanisławczyk.
rozwiń zwiń