Jak Putin wykorzysta zamach w Petersburgu?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 18:47
– Niezależnie od tego, kto stał za tym krwawym zdarzeniem, to tego typu sytuacje w Rosji wzmacniają pozycję Putina – mówił Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej w Rembertowie.
Audio
  • Jak Putin wykorzysta zamach w Petersburgu? (Puls świata/Dwójka)
Policjantka patroluje z psem moskiewskie metro. Po zamachu na metro w Petersburgu władze rosyjskie zwiększyły liczbę sił bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej
Policjantka patroluje z psem moskiewskie metro. Po zamachu na metro w Petersburgu władze rosyjskie zwiększyły liczbę sił bezpieczeństwa w przestrzeni publicznejFoto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Po zamachu w petersburskim metrze administracja prezydenta Rosji zleciła władzom regionalnym przeprowadzenie w sobotę 8 kwietnia wieców przeciwko terroryzmowi. Władimir Putin wysyła Rosjanom sygnał, że wobec tego ataku nadszedł czas na zjednoczenie narodu, nie zaś na antyrządowe protesty przeciw korupcji, które przetoczyły się jakiś czas temu przez wiele rosyjskich miast.

Piotr Grochmalski zauważył w Dwójce, że tego typu sytuacje są modelowe w Rosji, i przypomniał sprawę zamachów bombowych na budynki mieszkalne w Rosji w 1999 r., które stały się pretekstem rozpoczęcia drugiej wojny czeczeńskiej (1999-2009) i które z ledwie rozpoznawalnego polityka zmieniły Władimira Putina w poważnego kandydata na następcę Jelcyna.

Gość Dwójki mówił m.in. o tym, na czym może zależeć teraz prezydentowi Rosji i jak będzie prowadził grę z zachodnimi partnerami, a także zastanawiał się nad tym, czy zarządzone przez niego wiece mogą pomóc mu w bardzo brutalnej walce, która rozgrywa się za kulisami rosyjskiej polityki.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość: Piotr Grochmalski (analityk Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Instytutu Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej w Rembertowie)

Data emisji: 30.03.2017

Godzina emisji: 17.45

mc/bch

Czytaj także

Zamach w rosyjskim metrze. "Nie jest najważniejsze, kto go dokonał"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 18:50
- Najważniejsze w tej sprawie jest to, jak władze rosyjskie na to zareagują, co się wydarzy w najbliższych dniach, tygodniach, miesiącach - powiedział w radiowej Jedynce Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pomogli w organizacji zamachu w Petersburgu? Zatrzymano grupę domniemanych werbowników terrorystów

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 13:31
Sześciu pochodzących z Azji Środkowej mężczyzn zatrzymano środę w Petersburgu; są podejrzani o werbowanie ludzi do dokonywania przestępstw o charakterze terrorystycznym, lecz nie ma danych o ich powiązaniach z terrorystą z petersburskiego metra.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nikt nie przyznał się do zamachu w Petersburgu. "Mamy do czynienia z osobliwą sytuacją"

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 16:50
Czternaście osób zginęło, a 51 zostały ranne w zamachu w Petersburgu. Według rosyjskich śledczych sprawcą był 22-letni student, Rosjanin z Kirgistanu. Według specjalistów - po zamachu władze rosyjskie będą mogły ograniczać wolność mediów, mocniej kontrolować internet i zakazywać jakichkolwiek demonstracji. O skutkach zamachu, a także relacjach Rosja-Białoruś rozmawiali w programie Spojrzenie na Wschód dr Łukasz Jasina (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych) i Juliusz Sabak (Defence24.pl).
rozwiń zwiń