Trump w Seulu a koreańskie zagrożenie

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 10:00
- Koreańczycy z południa chcą przed jego wizytą, żeby nie mówił za dużo, żeby nie było ostro, bo ostatnie miesiące już i tak przyniosły im zaognienie stosunków z Koreą Północną - mówił w Dwójce Oskar Pietrewicz.
Audio
  • Oskar Pietrewicz o wizycie Donalda Trumpa w Azji (Puls świata/Dwójka)
Donald Trump z wizytą w Japonii
Donald Trump z wizytą w JaponiiFoto: PAP/EPA/Shizuo Kambayashi

Przez ostatnie lata, wizyta amerykańskiego prezydenta w Seulu była elementem stabilizującym. - Przyjeżdżał przywódca państwa, które jest gwarantem bezpieczeństwa Korei Południowej. Teraz formalnie jest tak samo, lecz narracja towarzysząca stosunkom Seulu z Waszyngtonem jest skomplikowana. Często dochodzi do rozdźwięku między ostrą retoryką prezydenta USA a łagodzącą retoryką prezydenta Korei Południowej - powiedział gość "Pulsu Świata".

Czego spodziewa się administracja Donalda Trumpa po jego wizycie w Seulu? Jaki kurs obierze Korea Południowa, której nowa władza jest bardziej ugodowa w stosunku do Korei Północnej, niż jej poprzedniczka? Czy amerykański prezydent ma do zaproponowania azjatyckim partnerom oprócz użycia kija wobec Kim Dzong Una także jakąś marchewkę? O tym wszystkim w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Dariusz Rosiak

Gość: Oskar Pietrewicz (Centrum Studiów Polska-Azja)

Data emisji: 6.11.2017

Godzina emisji: 17.45

mko/mz

Czytaj także

Sankcje USA a układ sił na świecie

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2017 17:25
Prezydent Donald Trump podpisał ustawę o nowych sankcjach wobec Korei Północnej, Iranu i Rosji. Podpisał, choć nie chciał tego zrobić. Dlaczego i co oznaczają te sankcje?
rozwiń zwiń
Czytaj także

To będzie długich 10 dni. Trump jedzie do Azji

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2017 12:00
Pięć krajów w dziesięć dni. Donald Trump wyruszył do Azji, by odwiedzić Japonię, Koreę Płd., Chiny, Wietnam i Filipiny. Co amerykański prezydent może ugrać podczas tej wizyty?
rozwiń zwiń