Rex Tillerson spotkał się w stolicy Birmy (Mjanmy) z Aung San Suu Kyi, przywódczynią cywilnych władz i laureatką pokojowej Nagrody Nobla, a także z głównodowodzącym birmańską armią. Od sierpnia tego roku z Birmy do Bangladeszu uciekło ponad 600 tysięcy osób. Według ONZ w Mjanmie mogło dojść do czystek etnicznych. Amerykański sekretarz stanu stwierdził, że na tym etapie nie opowiada się za objęciem Birmy sankcjami gospodarczymi. Dodał jednak, że mogą być one w przyszłości zastosowane wobec konkretnych osób, o ile zostałyby im udowodnione winy.
Zdaniem Bartosza Kozakiewicza Birma jest istotna dla światowego porządku. – Birma była jednym z najbogatszych krajów regionu, w latach 30. była uważana za spichlerz Azji Południowo-Wschodniej. Posiada złoża jadeitu, rubinów, ropy i gazu. Ważne jest też położenie geograficzne Birmy, bowiem Chiny szukają dostępu do otwartego morza, by handlować towarami – powiedział gość Polskiego Radia 24.
W ocenie Waldemara Dubanowskiego dla Polski kraje Azji Południowej to niezwykle obiecujący partnerzy biznesowi. – W Azji Południowo-Wschodniej są obecnie pieniądze i entuzjazm, który warto wykorzystać. Tajlandia, Singapur, Birma, Malezja to mogą być znakomity punkty wyjścia dla naszych podmiotów gospodarczych. Coraz więcej przedsiębiorstw wyraża zainteresowanie pokazaniem się na rynkach azjatyckich. Np. Mennica Polska podpisała kontrakt na produkcję monet dla Tajlandii – mówił ambasador.
Jak podkreślał Kozakiewicz sprawa Rohingjów jest obecnie najtrudniejszą kwestią w Birmie. – Mówimy o 600 tys. uciekinierów ze stanu Rakhine i 120 tys., które mieszkają od 2012 roku w zamkniętych obozach, bez możliwości poruszania i podstawowych środków do życia. To największy kryzys migracyjny na świecie. W moim przekonaniu nie należy robić biznesu z krajami, które łamią prawa człowieka. Nałożenie całkowitych sankcji wepchnie jednak Birmę w ramiona chińskie – wskazywał koordynator polskich projektów pomocowych w Birmie.
Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla i polityk, która de facto stoi na czele rządu Birmy, jest krytykowana za granicą za brak empatii wobec Rohingjów, uważanych za jedną z najbardziej prześladowanych mniejszości na świecie. Suu Kyi musi liczyć się z armią, która mimo rozwiązania junty w 2011 roku, nadal ma wielkie wpływy w kraju, a także z opinią publiczną, która w dużym stopniu jest ksenofobiczna i nastawiona antymuzułmańsko.
Chociaż Rohingjowie przebywają w Birmie od pokoleń, nie mają obywatelstwa i uważani są za nielegalnych imigrantów z Bangladeszu. Żyją w biedzie, mają ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej, rynku pracy, edukacji, są pozbawieni swobody poruszania się.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Krzysztof Renik.
Polskie Radio 24/IAR/PAP
_________________
Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 15.11.2017
Godzina emisji: 19:47