Stała baza wojsk USA w Polsce. Kto ma z tym problem?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 18:00
- Próba sprawdzenia, czy zamiast rotacyjnej obecności wielonarodowych oddziałów NATO powstałyby w Polsce stałe bazy sił amerykańskich, jest naturalnym krokiem – powiedział w Dwójce Łukasz Kulesa.
Audio
  • Stała baza wojsk USA w Polsce. Kto ma z tym problem? (Puls świata/Dwójka)
Konwój US Army w drodze na ćwiczenia Saber Strike 2018
Konwój US Army w drodze na ćwiczenia Saber Strike 2018Foto: PAP/CTK/Miroslav Chaloupka

Czaputowicz 1200.jpg
Polska pomiędzy USA, a Unią Europejską

Dwa miliardy dolarów na inwestycje w infrastrukturę, a w zamian stacjonowanie amerykańskiej dywizji w okolicach Bydgoszczy i Torunia - taką propozycję skierowało MON do Waszyngtonu. Dokument liczący 39 stron wylicza argumenty przemawiające za rozmieszczeniem na stałe żołnierzy US Army w Polsce.

- Postulat stałej obecności wojsk NATO w naszym kraju był podnoszony od lat 90. Przez długi czas zadowalaliśmy się okresowym ich stacjonowaniem czy ćwiczeniami, ale wszystko się zmieniło po agresji Rosji na Ukrainę – przypomniał gość audycji.

Na spotkaniu w Tallinie premierzy Litwy, Łotwy i Estonii poparli pomysł budowy stałej, wojskowej bazy USA w Polsce. Na wspólnej konferencji prasowej, szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz podziękował za uznanie przez nich obecności wojsk USA za główny czynnik odstraszający w regionie.

- Problemem jest jednak to, że polska dyplomacja próbuje iść na skróty rozmawiając o bazach wojskowych bezpośrednio z Amerykanami, pomijając zaś pozostałych członków NATO – zauważył Łukasz Kulesa.

Jak do polskiej propozycji odnosi się dowództwo NATO? Czy negatywna reakcja generała Bena Hodgesa, do niedawna dowódcy amerykańskich sił w Europie, jest odosobniona? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Dariusz Rosiak

Goście: Łukasz Kulesa (European Leadership Network)

Data emisji: 5.06.2018

Godzina emisji: 17.45

mko