Pod ostrzałem pytań, czyli jak Władimir Putin bawi się w cara

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2018 12:00
- To jest formuła osadzona w rosyjskiej tradycji, że przywódca kontaktuje się bezpośrednio ze swoimi obywatelami ponad głowami urzędników - tak przebieg tegorocznego programu specjalnego "Gorąca linia z Władimirem Putinem" komentował w Dwójce Paweł Kowal.
Audio
  • Paweł Kowal komentuje program "Gorąca linia z Władimirem Putinem" (Puls świata/Dwójka)
Władimir Putin podczas dorocznego programu telewizyjnego, w czasie którego odpowiada na pytania Rosjan
Władimir Putin podczas dorocznego programu telewizyjnego, w czasie którego odpowiada na pytania RosjanFoto: PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Rosyjski prezydent kolejny raz odpowiadał na pytania zadawane przez zwykłych Rosjan, dotyczące życia społeczno-politycznego i społeczno-gospodarczego kraju, a także sytuacji międzynarodowej. Zdaniem dr Pawła Kowala Władimir Putin w ten sposób z jednej strony kreuje się na dobrego cara, z drugiej legitymizuje swoją władzę. - Putin chce mieć potwierdzenie, że jest akceptowany. W demokracji wybory dają takie poczucie. Putin musi budować ten status poprzez spotkanie z obywatelami, obiecywanie im modernizacji, opowiadanie, że będzie lepiej.

Gość "Pulsu świata" dodał, że widzowie otrzymali od Putina starą śpiewkę o rosnącej w siłę Rosji otaczanej przez wrogi świat. Dr Paweł Kowal zwrócił uwagę na elementy, które mogą być zapowiedzią kruszenia się dotychczasowej pozycji Władimira Putina. Wyjaśnił też, dlaczego, jego zdaniem, nie ma szans na pokojowe i demokratyczne przekazanie władzy w Rosji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość: dr Paweł Kowal (ISP PAN)

Data emisji: 7.06.2018

Godzina emisji: 17.45

bch/mko

Czytaj także

Jakie są obecnie relacje amerykańsko-rosyjskie? "Nieprzyjazne gesty to odwet"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 19:11
- W relacjach amerykańsko-rosyjskich bywało lepiej, jak choćby w 2001 roku, kiedy Władimir Putin własciwie obejmował władzę w Rosji - mówił w audycji "Więcej świata" Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Angela Merkel w Rosji. Rozmowy o Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 15:52
- Trudno uwierzyć słowom Władimira Putina, że będzie to projekt czysto ekonomiczny, dlatego że Rosja wielokrotnie wykorzystywała argument handlu surowcami energetycznymi w swojej polityce zagranicznej - mówiła w Dwójce dr Malina Kaszuba, ekspert ds. międzynarodowych i ds. bezpieczenstwa.
rozwiń zwiń