Lider wenezuelskiej opozycji, przewodniczący parlamentu Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju. Uczynił to przed tłumem kilku tysięcy wiwatujących na jego cześć manifestantów w stolicy kraju Caracas.
- Jeden ośrodek władzy jest skonsolidowany - mówił gość audycji - jest skupiony wokół Nicolasa Maduro. Natomiast drugi alternatywny ośrodek władzy dopiero się tworzy.
Zarówno rząd, jak i opozycja w Wenezueli wzywały do manifestacji w całym kraju, gdzie panuje napięta atmosfera dwa dni po stłumieniu przewrotu wojskowego. Władze Wenezueli poinformowały o aresztowaniu 27 wojskowych podejrzanych o próbę zorganizowania zamachu stanu. Do mobilizacji na ulicach dochodzi w momencie, gdy kraj przeżywa najpoważniejszy kryzys w swej najnowszej historii - zmaga się z niedoborami żywności i leków, a także z hiperinflacją w wysokości 10 000 000 proc. w 2019 r.
Opozycja oskarża prezydenta Maduro o doprowadzenie bogatego w surowce kraju do ruiny gospodarczej. 96 proc. swych przychodów Wenezuela czerpie ze sprzedaży ropy naftowej. Spadek cen surowców energetycznych w ostatnich latach znacznie pogłębił wenezuelski kryzys.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Tytuł audycji: Puls świata
Prowadził: Paweł Lekki
Gość: Lech Miodek, były ambasador w krajach Ameryki Łacińskiej
Data emisji: 24.01.2019
Godzina emisji: 17.00
ms/mko