Hiszpania po wyborach. Koniec dwupartyjnego systemu

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2019 07:50
- Dwie partie, które dotąd dzieliły między siebie tort polityczny, czyli prawicowa Partia Ludowa i Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza, straciły monopol na rozdawanie kart. Te wybory usankcjonowały pięciopartyjny układ sił – mówił w Dwójce dziennikarz Maciej Stasiński.
Audio
  • Zwycięstwo socjalistów w Hiszpanii. Jaki stworzą rząd? (Puls świata/Dwójka)
Malaga po wyborach
Malaga po wyborachFoto: PAP/EPA/Jorge Zapata

Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) wygrała niedzielne wybory parlamentarne w Hiszpanii, zapewniając sobie 123 miejsca w 350-osobowym Kongresie Deputowanych. Wynik ugrupowania premiera Pedro Sancheza, rządzącego krajem od czerwca, oznacza jednak, że PSOE będzie musiało poszukiwać koalicjantów do utworzenia gabinetu.

Na jakich sojuszników mogą liczyć socjaliści, by osiągnąć minimalną większość 176 mandatów? Jakie znaczenie może mieć fakt, że do parlamentu weszła skrajnie prawicowa partia Vox? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Dariusz Rosiak

Gość: Maciej Stasiński (dziennikarz)

Data emisji: 30.04.2019

Godzina emisji: 16.45

mko

Czytaj także

Wybory w Izraelu. O co toczy się gra?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 07:50
- Przyspieszenie wyborów wynika z kryzysowej sytuacji politycznej powstałej po wybuchu afery korupcyjnej związanej z osobą premiera Benjamina Netanjahu. Przeciwnicy szefa rządu liczyli, że przyspieszenie wyborów pozwoli na jego usunięcie. Rachuby te jednak mogą spalić na panewce, bo Netanjahu ma spore szanse na zwycięstwo – mówiła w Dwójce dr Agnieszka Bryc.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wybory w Hiszpanii. Separatyści zaszachują socjalistów?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2019 21:02
Faworytem wyborów w Hiszpanii są socjaliści, ale nie mają oni szansy na sformowanie większościowego gabinetu. Czy będą zatem musieli rządzić z separatystami z Katalonii i Kraju Basków?
rozwiń zwiń