Syria, Pakistan i Somalia znalazły się na czele rankingu zagrożenia dla pokoju na świecie przygotowanego przez Parlament Europejski. Stosunkowo wysokie pozycje zajęły również: Indie, Chiny, Rosja i Ukraina. Ranking ma na celu zmierzenie poziomu konfliktu oraz potencjalnego ryzyka takiego konfliktu w nadchodzących latach. Każdy z 136 wziętych pod lupę krajów przeanalizowano pod kątem 11 czynników zagrożenia dla pokoju zdefiniowanych w globalnej strategii Unii Europejskiej i porównano z sytuacją w regionie. Chodzi m.in. o terroryzm, dezinformację, zagrożenia hybrydowe, zmiany klimatu, bezpieczeństwo cybernetyczne, niestabilność państwa czy broń masowego rażenia.
Bieda i coraz więcej ludzi
- W tym raporcie dominują państwa Bliskiego Wschodu lub państwa afrykańskie, co wiąże się z południową flanką Unii Europejskiej. Jest też Pakistan, który w tej chwili jest piątym państwem, jeśli chodzi o potencjał ludnościowy. Wynosi on 200 mln osób, a w perspektywie najbliższych 30 lat już 300 mln. Jest to państwo głęboko niestabilne, posiadające broń jądrową. Obecny prezydent jest zwolennikiem bliskich relacji z Islamem, co stanowi mieszankę wybuchową. Pakistan obciążony jest ogromnym problemem biedy, ponieważ ponad 45 mln ludzi żyje tam poniżej progu ubóstwa. Jest to sytuacja porównywalna z Afganistanem pod względem skali biedy - twierdzi prof. Piotr Grochmalski.
Brak wody w Chinach
W przyszłości jednymi z największych zagrożeń mogą nie być terroryzm i wyścigi zbrojeniowe, tylko brak wody, susze i zmiany klimatyczne. - W tej chwili największym problemem Chin jest woda. 95 proc. wody jest w zasadzie niezdatna do użycia, ponieważ jest ona zatruta […]. Stąd wielki projekt przenoszenia masy wody z południa na północ, koncepcja ożywienia zachodniej części Chin […]. Mamy do czynienia z ogromnymi projektami, które na pewno wpłyną na problem wody w całym regionie i odbiorą wodę w obszarach, w których już następują deficyty - dodaje ekspert Jedynki.
W którym rejonie świata zdaniem prof. Piotra Grochmalskiego kryją się największe zagrożenia? Czy Rosja jest "schodzącym imperium"? Jak świat poradzi sobie z eksplozją demograficzną w Afryce?
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
W audycje "Świat w południe" poruszono również temat Niemiec, gdzie media ostrzegają, że Donald Trump wkrótce może wycofać część amerykańskich żołnierzy z terytorium Niemiec. Z kolei amerykański ambasador w Niemczech powiedział, że Amerykanie mogą przenieść część wojsk do Polski.
Czy ewentualne przeniesienie amerykańskich sił byłoby korzystne dla Polski? - Oczywiście, że tak […]. Niemcy traktują nas jako państwo buforowe i w związku z tym musimy mieć świadomość, że zwiększony udział amerykańskich żołnierzy w polskim bezpieczeństwie, a w zasadzie w europejskim, zwiększa bezpieczeństwo Polski i Europy. Z punktu widzenia realnych zagrożeń dla Europy, kierunek wschodni jest obecnie kluczowy - uważa prof. Piotr Grochmalski.
***
Ponadto 500 lat temu wyprawa dowodzona przez żeglarza Ferdynanda Magellana ruszyła z hiszpańskiego portu w Sewilli w rejs dookoła świata. Tę podróż można uznać za pierwsze duże wydarzenie w procesie globalizacji naszej planety. I też narzucenia zachodniej cywilizacji w wielu miejscach na świecie. Dziś nasz system wartości jest podważany - nawet na Starym Kontynencie - przez licznych migrantów napływających do Europy. Czy jesteśmy w stanie się temu przeciwstawić? Rozmowa z dr Beatą Górka-Winter z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Audycja: W samo południe
Prowadzi: Krzysztof Renik
Goście: prof. Piotr Grochmalski (Instytut Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej), dr Beata Górka-Winter (Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 10.08.2019
Godzina emisji: 12.27
DS