Trójkąt Weimarski. Powrót do polsko-francusko-niemieckiego formatu

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 07:37
W tym tygodniu, po 3,5 roku przerwy, we francuskim Lens odbyło się spotkanie przedstawicieli Trójkąta Weimarskiego.
Audio
  • Prof. Agnieszka Cianciara o współpracy Polski, Niemiec i Francji w ramach Trójkąta Weimarskiego (Pull świata)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/michal812

- Czy mamy do czynienia z odradzaniem się tego formatu, trudno powiedzieć po jednym spotkaniu. Odbyło się na szczeblu nieprzesadnie wysokim, w tym sensie, że byli to ministrowie ds. europejskich, a nie prezydenci czy premierzy lub choćby przedstawiciele MSZ. Warto pamiętać również, że wcześniej ten format też działał w różny sposób i z przerwami. Trudno ukryć, że tym najsłabszym ramieniem Trójkąta Weimarskiego było zawsze ramię polsko-francuskie - tłumaczyła prof. Agnieszka Cianciara z Instytutu Studiów Politycznych PAN.

W dalszej części audycji ekspertka mówiła m.in. o przyczynach takiego stanu rzeczy i deklaracji podpisanej we francuskim Lens przez przedstawicieli Trójkąta Weimarskiego.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Piotr Pogorzelski 

Data emisji: 23.01.2020

Godzina emisji: 16.45

pg

Czytaj także

Obchody 100. rocznicy traktatu w Trianon na Węgrzech

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 08:21
- Na razie wiemy tylko tyle, że będzie budowany pomnik i 4 czerwca, w rocznicę podpisania traktatu z Trianon, będzie on uroczyście odsłonięty w Budapeszcie. Najprawdopodobniej dwa województwa zmienią także nazwę na historyczne, czyli te sprzed 1920 roku, a także odbędą się jakieś obchody w Muzeum Trianon pod Budapesztem - mówił w "Pulsie świata" dr Dominik Héjj.
rozwiń zwiń