- Z naszej strony panuje spokój - powiedział cytowany przez rosyjską agencję Interfax przedstawiciel rebeliantów Władysław Dejnego.
Według dpa jest to reakcja na apel ministrów spraw zagranicznych tzw. czwórki normandzkiej, czyli Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec - Siergieja Ławrowa, Pawła Klimkina, Laurenta Fabiusa, Franka-Waltera Steinmeiera - o utrzymanie obowiązującego od lutego rozejmu. Ławrow dodatkowo potępił naruszanie zawieszenia broni przez obie strony konfliktu.
KRYZYS UKRAIŃSKI: serwis specjalny >>>
Zabici po obu stronach
6 ukraińskich żołnierzy zginęło minionej doby podczas walk w Donbasie. Kolejnych 12 zostało rannych - informuje rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, Andrij Łysenko.
Jak mówił na konferencji prasowej, wszystkiemu winne są prowokacyjne działania prorosyjskich separatystów. Andrij Łysenko poinformował, że Ukraińcom udało się w poniedziałek zestrzelić bezzałogowy samolot separatystów. Dodaje on, że sytuacja w Donbasie pozostaje napięta.
Tymczasem agencja AP podaje, że na obrzeżach kontrolowanego przez separatystów Doniecka w poniedziałek wieczorem i we wtorek rano słychać były odgłosy wymiany ognia; walki mają koncentrować się wokół terenu donieckiego lotniska, a także miejscowości Szyrokyne nad Morzem Azowskim. Według rebelianckiej agencji prasowej w nocnych starciach z siłami rządowymi zginął jeden bojownik, a pięciu zostało rannych.
"Rosyjskie rakiety pod Donieckiem"
Ekspert wojskowy Dmytro Tymczuk twierdzi, że Rosja przerzuciła na terytorium Zagłębia Donieckiego system rakiet ziemia - powietrze Tor. Jest on w stanie zestrzeliwać rakiety oraz samoloty i śmigłowce. Oprócz tego w okolice ukraińskich pozycji przemieszczane są czołgi i transportery opancerzone.
Po zakończonym w nocy z poniedziałku na wtorek ponad czterogodzinnym spotkaniu w Berlinie ministrowie wezwali do natychmiastowego wstrzymania podejmowanych od nowa walk, wzmocnienia misji obserwatorów OBWE i dalszego wycofywania ciężkiej broni. Przyjęte oświadczenie zawiera ponadto postulat szybkiego utworzenia grup roboczych, które mają przygotować polityczne rozwiązanie konfliktu na Ukrainie.
Zgodnie z zawartymi 12 lutego w Mińsku porozumieniami pokojowymi na wschodzie Ukrainy od 15 lutego miało obowiązywać zawieszenie broni. Następnie z obu stron linii walk w ciągu 14 dni miało być wycofane ciężkie uzbrojenie i wytyczona strefa buforowa o szerokości od 50 do 70 km. Termin ten nie został dotrzymany, jednak później strony konfliktu informowały o wycofaniu ciężkiej broni.
PAP/IAR, to