Szczyt w Davos a problemy świata. "Trudno być optymistą"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2016 17:00
- Niestety, obraz rzeczywistości jest smutny. Prawie 800 mln ludzi na świecie głoduje lub jest niedożywiona - przypominał Marcin Wojtalik, komentując optymistyczne głosy niektórych polityków obecnych na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.
Audio
  • Z Marcinem Wojtalikiem z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności rozmawia Michał Żakowski (Puls świata/Dwójka)
John Kerry, sekretarz stanu USA, na 46. Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, 22 stycznia 2016
John Kerry, sekretarz stanu USA, na 46. Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, 22 stycznia 2016 Foto: PAP/EPA/JEAN-CHRISTOPHE BOTT

- O tym, że w Etiopii ludzie głodują, po raz pierwszy usłyszałem, gdy jeszcze chodziłem do szkoły podstawowej, w latach 80. A podobne sytuacje mają miejsce teraz. Mimo że tyle lat minęło, mimo że mieliśmy milenijne cele rozwoju – podkreślał gość Dwójki.

W audycji przedstawiono fragment entuzjastycznego przemówienia szef dyplomacji USA Johna Kerry’ego, jednego z gości trwającego właśnie 46. Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Ale, jak usłyszeliśmy podczas rozmowy, "Ameryka idzie w złym kierunku". A zmniejszanie się światowych wskaźników ubóstwa czy głodu mówi tak naprawdę o tym, co dzieje się w… Chinach

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Michał Żakowski

Gość: Marcin Wojtalik (Instytut Globalnej Odpowiedzialności)

Data emisji: 22.01.2016

Godzina emisji: 17.45

jp/mm

Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA Michał Żakowski
Czytaj także

Inni Chińczycy. Pogorszenie relacji Tajwan-Chiny?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 19:02
Tsai Ing-wen została prezydentem Tajwanu. To pierwsza w historii kobieta na tym stanowisku. Co jej zwycięstwo oznacza dla stosunków Taipei z Pekinem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co dolega stosunkom polsko-niemieckim?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 12:00
- Współpraca gospodarcza układa się świetnie, stosunki międzyludzkie nieźle - wymieniał Piotr Buras , Dyrektor Warszawskiego Biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych. Jego zdaniem konflikt ma wymiar głębszy, symboliczny.
rozwiń zwiń