"Pada, na dworze już ściemniało/ Oj, ta noc nie będzie krótka/ Baranka wilkom się zachciało/ Braciszku - szczęknęła furtka" - śpiewał czeski bard Karel Kryl. 50 lat temu w nocy z 20 na 21 sierpnia nastąpiła interwencja wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, kładąc kres nadziejom rozbudzonym przez Praską Wiosnę.
W reakcji na to wydarzenie Marian Hemar wygłosił przed mikrofonem Radia Wolna Europa wiersze zebrane potem w cykl "Rzeź Pragi". W jednym z nich pisał: "Wyprowadzili żołnierza/ na to czeskie Psie Pole/ z nowym hasłem: za waszą/ i za naszą niewolę". Jerzy Andrzejewski w liście skierowanym do prezesa Związku Pisarzy Czeskich napisał: "Ten protest zrodzony z oburzenia, bólu i ze wstydu, jest jedyną rzeczą, jaką w obecnych warunkach mogę ofiarować Panu i Pańskim przyjaciołom i kolegom".
W audycji "Strefa literatury" rozmawialiśmy o postawie Czechów w czasie interwencji ("to był wspaniały przykład biernego oporu, ludzie bez żadnego polecenia zdjęli wszystkie tablice z nazwami ulic, by zdezorientować żołnierzy"), ale też o "długiej nocy" dla czeskiej kultury, która nastała po wtargnięciu wojsk ("ludzie kultury zostali zmuszeni do milczenia, emigracji lub podporządkowania się").
***
Tytuł audycji: Strefa literatury
Prowadzi: Dorota Gacek
Goście: Andrzej Krawczyk - ambasador RP w Republice Czeskiej i Republice Słowackiej, autor książki "1968. Praska wiosna", Andrzej S. Jagodziński - tłumacz, dyrektor Instytutów Polskich w Pradze i w Bratysławie oraz Zbigniew Gluza - prezes Ośrodka "Karta"
Data emisji: 19.08.2018
Godzina emisji: 18.00
bch/pg