Ostatnie bezpośrednie wybory prezydenckie w Gruzji wygrała kandydatka niezależna Salome Zurabiszwili. Zdobyła ona niemal 60 procent głosów, zostając tym samym pierwszą kobietą wybraną na urząd prezydenta kraju na Kaukazie. Pozostałe 40 proc. głosów zdobył Grigol Waszadze z opozycyjnego Zjednoczonego Ruchu Narodowego.
Jak relacjonował z Tibilisi Maciej Jastrzębski, na nieprawidłowości w czasie wyborów wskazuje nie tylko opozycja, ale również wewnętrzne i zagraniczne misje obserwacyjne. - Odzwierciedlenie tego jest choćby w protokule przygotowanym przez misję polskich posłów i senatorów. Dzisiaj ogłosili oni raport w tej sprawie. Podobnie jest z raportami wielu innych misji obserwacyjnych i organizacji pozarządowych działających w Gruzji. To są raporty przygotowywane przez ostatnie kilka miesięcy, a więc przed I turą wyborów, między I i II turą wyborów i w czasie obu głosowań - tłumaczył korespondent Polskiego Radia.
Jakie są zastrzeżenia obserwatorów? Kogo wspierały władze Gruzji? Kim jest Salome Zurabiszwili? Dlaczego gruzińscy politycy zdecydowali się na zmianę konstytucji w zakresie sposobu wyboru prezydenta? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Puls świata
Prowadził: Piotr Pogorzelski
Gość: Maciej Jastrzębski (korespondent Polskiego Radia)
Data emisji: 29.11.2018
Godzina emisji: 17.00
pg