Nowa era panowania cesarza Japonii rozpocznie się 1 maja, a jej nazwa pochodzi ze zbioru japońskiej poezji z VII wieku pt. "Manyoshu" i symbolizuje bogatą kulturę i długą tradycję. Jak powiedział rzecznik japońskiego rządu Yoshihide Suga, ministrowie wybrali nazwę Reiwa "z nadzieją, że Japonia stanie się krajem, w którym każdy człowiek może spełnić swe marzenia, jak kwiaty śliwy, które pięknie kwitną po ciężkiej zimie, sygnalizując początek wiosny". Dwa znaki wybrane dla nazwy Reiwa oznaczają "porządek" lub "rozkaz" oraz "pokój" lub "harmonię" - przypomniał premier Shinzo Abe.
Wstąpienie Naruhito na Chryzantemowy Tron nadejdzie dzień po abdykacji jego ojca, cesarza Akihito. Dobiegnie wówczas końca era Heisei ("pokój wszędzie"), która rozpoczęła się w 1989 roku, kiedy Akihito objął tron po swoim ojcu, cesarzu Hirohito. Akihito będzie pierwszym od ponad dwóch stuleci cesarzem Japonii, który abdykuje. Panujący od prawie 30 lat cesarz, który 23 grudnia 2018 roku skończył 85 lat, wyraził wolę abdykacji w 2017 roku, podając jako powód swój wiek i stan zdrowia.
Wydarzenia te ożywiły w Japonii dyskusję nad przyszłością monarchii liczącej dwa tysiące lat. Co dla Japończyków oznacza osoba cesarza? Czy nowa era przyniesie zmianę pozycji i statusu kobiet w japońskim życiu politycznym? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Puls świata
Prowadzi: Magdalena Skajewska
Gość: Mariusz Dąbrowski (Uniwersytet w Białymstoku)
Data emisji: 2.04.2019
Godzina emisji: 16.45
mko/jp