Stefan Bratkowski. Co zrobić ze stuletnią niewolą?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2014 20:00
- Zakładając Studencki Komitet Rewolucyjny, nie liczyliśmy na obalenie systemu. Ale obaliliśmy egzekutywę Komitetu Wojewódzkiego - wspominał Stefan Bratkowski.
Audio
  • Stefan Bratkowski. Co zrobić ze stuletnią niewolą? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Stefan Bratkowski stoczył w życiu batalię o wolność mediów. Ale czy spodziewał się, że dożyje wolnej Polski?
Stefan Bratkowski stoczył w życiu batalię o wolność mediów. Ale czy spodziewał się, że dożyje wolnej Polski?Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Kariera legendy niezależnego dziennikarstwa rozpoczęła sie w 1956 roku w redakcji "Po prostu". Już wcześniej Stefan Bratkowski zainicjował jednak dyskusyjny Klan Czerwonego Pomidora, co niemal przypłacił aresztowaniem, oraz Rewolucyjny Związek Młodzieży. Jak przyznał po latach, już w dzieciństwie uświadomił sobie, że Polskę czeka "sto lat niewoli". Za cel postawił więc sobie podkopywanie systemu, na którego obalenie nie było szans.

Co ciekawe, rodzina Bratkowskiego otarła się o wielką historię znacznie wcześniej. Jego ojciec był pracownikiem polskiej dyplomacji oraz wywiadu. Niestety w 1936 roku minister Beck zlekceważył jego ostrzeżenia o niebezpieczeństwie niemieckiej agresji. Gdyby postąpił inaczej, być może Polska mogłaby trzy lata później odeprzeć atak hitlerowskich wojsk pancernych. A to dzięki pewnemu niezwykłemu wynalazkowi...

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzenie
:Jerzy Kisielewski
Gość:
Stefan Bratkowski (dziennikarz)
Data emisji:
28.11.2014
Godzina emisji:
18.00

mm/kul

Czytaj także

Pomogli nam zrobić swoje

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 17:14
Stefan Bratkowski: Działanie Sekcji Polskiej Radia Wolna Europa wpłynęło na rzeczywistość w PRL-u i rozjaśniało sytuację polityczną milionom Polaków.
rozwiń zwiń