Wykłady Audena. Szekspir uzupełniony religią

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 20:07
- On zauważa pokrewieństwa, które by się innym nie przyśniły - o szekspirowskich wykładach Audena mówiła w Dwójce tłumaczka Agnieszka Pokojska.
Audio
  • Rozmowa o książce "Wykłady o Shakespearze" Wystana Hugh Audena z tłumaczką Agnieszką Pokojską, historykiem idei prof. Marcinem Królem oraz z filozofem Piotrem Nowakiem (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Szekspir nigdy nie traktuje siebie nazbyt poważnie. Gdy sztuka bierze siebie na serio, wówczas próbuje osiągnąć więcej, niż może - pisze Auden w Wykładach o Szekspirze (wyd. Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego)
"Szekspir nigdy nie traktuje siebie nazbyt poważnie. Gdy sztuka bierze siebie na serio, wówczas próbuje osiągnąć więcej, niż może" - pisze Auden w "Wykładach o Szekspirze" (wyd. Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego)Foto: FLICKR/torbakhopper

Wydana właśnie w Polsce książka "Wykłady o Shakespearze" powstała z notatek uczestników zajęć wybitnego brytysjkiego poety Wystana Hugh Audena. Ich oryginalność w dużej mierze polegała na odczytywaniu twórczości Szekspira przez pryzmat nieoczywistych skojarzeń literackich. - Audenowi nie wystarczał sam Szekspir, na ogół posiłkował się myślicielami religijnymi: Dostojewskim, Pascalem, Kierkegaardem - wymieniał filozof Piotr Nowak.

Na czym polegał taki właśnie dobór? Dlaczego prof. Marcin Król odradza patrzenie na Szekspira przez Audena?

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzący: Jacek Wakar

Goście: Agnieszka Pokojska (tłumaczka), prof. Marcin Król (historyk idei), Piotr Nowak (filozof)

Data emisji: 11.03.2015

Godzina emisji: 18.00

bch,tj

Czytaj także

Najbardziej niedorzeczna sztuka Szekspira

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 10:00
– Od czterystu lat inscenizatorzy "Króla Leara" i krytycy teatralni muszą zmierzyć się z tym samym pytaniem: jak to możliwe, by dobrowolnie oddać władzę? – mówił w Dwójce Janusz Majcherek podczas rozmowy o adaptacjach Szekspirowskiego dramatu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Tadeusz Sławek: uczmy się z okruchów Szekspira

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 21:00
- Podjąłem próbę zbudowania osądu współczesnego świata przy pomocy tekstów angielskiego mistrza - mówił autor eseju "NICowanieświata. Zdania z Szekspira".
rozwiń zwiń