"Bóg mieszka w pałacu z chmur". Jak wierzą dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 19:00
- Charakterystyczne jest opisywanie w kategoriach fizycznych tego, co u dorosłych uznawane jest za domenę metafizyki - zwracała uwagę Zofia Łoszewska na jeden z aspektów dziecięcej wyobraźni religijnej.
Audio
  • Jak dzieci wyobrażają sobie Boga? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/domena publiczna

- U dzieci Bóg często przedstawiany jest jako połączenie cech ludzkich z atrybutami boskimi. Na tym etapie rozwoju religijnego to poważny problem: jak połączyć te wyobrażenia, zwłaszcza jeśli chodzi o wygląd Boga - tłumaczyła inna uczestniczka Dwójkowej dyskusji dr Dominika Karasek-Werens. Jak podkreślała, dzieci nie rozumieją (czy też nie znają) dogmatu Trójcy Świętej. Stąd najczęściej, mówiąc o Bogu, przywołują postać Chrystusa. Czasami jest to jednak Bóg Ojciec, który - co mogliśmy usłyszeć w audycji od dzieci – "mieszka w pałacu z chmur".

Kim według dzieci jest Bóg, jakie ma przymioty i – dlaczego czasem jest "superbohaterem"? Jak najmłodsi odpowiadają na najtrudniejsze pytania chrześcijaństwa? I na ile świat dorosłych wpływa na dziecięcą wyobraźnię religijną? 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Goście: dr Dominika Karasek-Werens (socjolożka), Zofia Łoszewska (antropolożka), Dorota Łoskot-Cichocka i Anna Moszyńska (prowadzą zajęcia z dziećmi zatytułowane "Kredkami do nieba"), o. Zbigniew Szulczyk SJ

Data emisji: 23.12.2016

Godzina emisji: 18.00

jp/ab

Czytaj także

Boże Narodzenie pierwszych chrześcijan

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 06:00
Dla pierwszych chrześcijan liczył się tylko fakt, że Bóg stał się człowiekiem. Nie przywiązywali oni większej wagi ani do miejsca, ani do daty Jego przyjścia na świat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pius XIII. Filmowy papież z kryzysem wiary

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 19:00
- Ten serial nie jest opowieścią o urzędzie papieża. To historia o dorastaniu człowieka i o tym, co się dzieje, gdy niedojrzałość zostaje ubrana w szaty – podkreślił ks. dr hab. Andrzej Draguła, opowiadając o produkcji "Młody papież" Paola Sorrentino.
rozwiń zwiń