"Pokaż mi, jak kibicujesz a powiem Ci, kim jesteś"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 17:27
- Wielkie imprezy piłkarskie, a więc i Mundial w Rosji nasycone są atmosferą konfrontacji i wrogości ścierających się narracji społecznych, politycznych i sprzyjają polaryzacji narodowościowych waśni – mówił w Dwójce dr Jacek Drozda.
Audio
  • Różne poziomy kultury kibicowania (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

serwis_663.jpg
Mundialowe emocje w specjalnym serwisie Polskiego Radia

W "O wszystkim z kulturą" zastanawialiśmy się nad kulturowymi uwarunkowaniami wzorców, którym hołdują fani wydarzeń sportowych.

- Wydarzenia sportowe o dużym zasięgu są okazją do celebrowania pewnej wspólnoty symbolicznej i cech przypisywanych narodom lub grupom społecznym. Nie zaryzykuje tezy, że są to chwile jakiegoś większego poczucia wspólnoty, bo nawet jeśli tak, to jest on bardzo chwilowy. To raczej jakiś pop nacjonalizm - przekonywał dr Radosław Kossakowski.

Co zwyczaje kibicowania mówią o reprezentujących je fanach? Czy chwile wspólnego przeżywania wydarzenia sportowego pozostawiają coś dobrego? Dlaczego wielkie imprezy sportowe potrafią pomóc w przełamywaniu barier językowych i kulturowych? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Szułdrzyński

Goście: dr Radosław Kossakowski (socjolog i antropolog sportu z Uniwersytetu Gdańskiego) oraz dr Jacek Drozda (antropolog i kulturoznawca)

Data emisji: 14.06.2018

Godzina emisji: 18.00

mko

Czytaj także

Wiemy, gdzie powstaną strefy kibica w Warszawie. Każda pomieści nawet tysiąc osób

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2018 16:31
W Warszawie powstanie siedem lokalnych stref kibica. Podobne miejsca do kibicowania powstają także w innych miastach Polski, między innymi w Gdańsku i Poznaniu.
rozwiń zwiń