Problemy w Kościele. Jak o nich mówić?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 12:00
- Sekwencja nagromadzonych wydarzeń jest wyzwaniem dla Kościoła. Tym, czego oczekują ludzie, gdy dzieje się coś złego, to komunikat, co zostało zrobione, co jest robione i co będzie zrobione, by rozwiązać kryzys – mówiła w Dwójce dr hab. Monika Przybysz.
Audio
  • Wiarygodność Kościoła a polityka informacyjna (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/iweta0077

Punktem wyjścia w dyskusji był film "Kler", który opowiada o patologiach w Kościele. W audycji zastanawialiśmy się, jak instytucja ta powinna mówić o takich zagadnieniach.

- Kryzysy się zdarzają w wielu instytucjach, natomiast to, jak Kościół rozwiązuje problemy i jaka jest sekwencja wydarzeń, które nastąpią po tym kryzysie, jest niezwykle ważne. Jeśli będzie to festiwal błędów, wygeneruje kolejny kryzys. Jeśli problemy będą rozwiązywane, to ludzie zobaczą, że instytucja czuwa i będą mieli do niej zaufanie – stwierdziła dr hab. Monika Przybysz.

Czy Kościół powinien ujawnić wszystkie błędy z przeszłości? - Nie wolno w każdej krytyce widzieć ataku na Kościół. Dziennikarze poszukują informacji i trzeba im ich udzielać. Nie jestem za tym, by ciągle bić się w piersi i zakładać wór pokutny, ale przepraszać zawsze należy - powiedział ks. dr hab. Józef Kloch.

Jakie warunki muszą być spełnione, by Kościół mógł zachować wiarygodność, przejrzystość i otwartość informacyjną? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Michał Szułdrzyński

Goście: dr hab. Monika Przybysz (UKSW) i ks. dr hab. Józef Kloch (były rzecznik episkopatu)

Data emisji: 4.10.2018

Godzina emisji: 17.30

mko/bch


Czytaj także

Kara śmierci. Kontrowersje wokół decyzji papieża

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2018 17:00
- Papież Franciszek kontynuował intuicję, którą zaszczepił Jan Paweł II, że godność człowieka domaga się tego, by nigdy nie odbierać nikomu życia. Za karą śmierci przemawiał tylko wzgląd na zagrożenie bezpieczeństwa i życia innych ludzi - mówił w Dwójce ks. Mirosław Tykfer.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Autokefalia, czyli Cerkiew na granicy rozłamu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 17:30
- Przedmiotem sporu w łonie Cerkwi jest samodzielność Kościoła prawosławnego oczekiwana na Ukrainie, na którą zgody nie chce wydać Moskwa. Korzenie tego konfliktu sięgają jednak aż do sytuacji tego Kościoła po rozpadzie ZSRR - mówił w Dwójce Łukasz Kobeszko.
rozwiń zwiń