28 maja w radiowej Dwójce świętowaliśmy 70. urodziny znakomitej kompozytorki, dyrygentki i organizatorki życia muzycznego. Joanna Wnuk-Nazarowa była gościem specjalnego wydania audycji "O wszystkim z kulturą", w którym udział wzięli Teresa Malecka z Akademii Muzycznej w Krakowie; Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor radiowej Dwójki; Andrzej Rogoyski, prezes Zarządu Polskiego Radia; pisarz Antoni Libera, kompozytor Zygmunt Konieczny; muzyk NOSPR - Wincenty Krawczyk i Arkadiusz Kubica z Kwartetu Śląskiego.
Jubileusz skłania do refleksji, ale Joanna Wnuk-Nazarowa nie lubi zbyt często oglądać się za siebie. - Choć nieco zwolniłam tempo, to żyję tak, jak trzydzieści lat temu. Mam ten sam fortepian i ten sam stoliczek, przy których siadam i piszę. Koło się obróciło, po drodze było wiele zdarzeń kształtujących mnie i nawet się bałam powrotu do komponowania przy tym samym instrumencie, a dziś niekiedy brakuje mi na to czasu – mówiła Jubilatka.
W Programie 2 PR przez cały wtorek życzenia Joannie Wnuk-Nazarowej składali znajomi i przyjaciele, którzy przy tej okazji opowiadali o wspólnych doświadczeniach i spotkaniach. W tym gronie znaleźli się m.in. Elżbieta Penderecka, Lawrence Foster, Jerzy Maksymiuk i architekt Tomasz Konior.
Przez cały tydzień (27-31 maja) zapraszamy do słuchania wspomnień Joanny Wnuk-Nazarowej w paśmie "Zapiski ze współczesności". Również punktem centralnym poniedziałkowego "Nokturnu" był jubileusz wielkiej damy muzyki polskiej.
***
Joanna Wnuk-Nazarowa urodziła się 28 maja 1949 r. w Gdyni. W Krakowie mieszka od 5 roku życia. Od 1974 r. jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Krakowie i członkiem Zakładu Analizy i Interpretacji Muzyki.
Joanna Wnuk-Nazarowa: Penderecki denerwował się, gdy ktoś go naśladował>>>
Zajmowała się publicystyką, pisała prace naukowe (m.in. o twórczości teatralnej Zygmunta Koniecznego). Jako dyrygent brała udział w ważnych festiwalach międzynarodowych (Warszawska Jesień, Oregon Bach Festival). W jej twórczości kompozytorskiej ważne miejsce zajmuje muzyka teatralna (m.in. "Król umiera" Ionesco, "Mizantrop" Moliera w Teatrze Starym) oraz do spektakli Teatru TV (m.in. "Sen srebrny Salomei" Słowackiego).
Mistrzowie Joanny Wnuk-Nazarowej>>>
W 1991 r. objęła stanowisko dyrektora naczelnego Państwowej Filharmonii w Krakowie. Ma szczególne zasługi w odbudowie gmachu filharmonii po pożarze (1991) – w niespełna pół roku doprowadziła do oddania sali koncertowej, a całego budynku w rok po pożarze.
Północ-południe. Podróże Joanny Wnuk-Nazarowej>>>
W 1997 r. z rekomendacji Unii Wolności została ministrem kultury i sztuki. Funkcję tę pełniła do marca 1999 r. 15 września 2000 r. Joanna Wnuk-Nazarowa została dyrektorem naczelnym i programowym Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Była inicjatorką i pomysłodawczynią wszystkich projektów Orkiestry Maratonu twórczości Góreckiego, Pociągu do muzyki Kilara, Muzycznych Podróży Morskich, Dnia Kilara, Nocy Kilara, Festiwalu Górecki-Penderecki, a także biennale Festiwalu Prawykonań-Polska Muzyka Najnowsza.
Joanna Wnuk-Nazarowa: dyrektor to nie pan i władca, tylko sługa>>>
Jest członkiem Rady Programowej Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.
W studiu emisyjnym podczas specjalnej audycji poświęconej jubileuszowi urodzin Joanny Wnuk-Nazarowej. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Sułek - kierownik Redakcji Muzycznej Programu 2 PR, Małgorzata Małaszko-Stasiewicz - dyrektor, redaktor naczelna Programu 2 PR, Jacek Hawryluk - wicedyrektor Programu 2 PR, Joanna Wnuk-Nazarowa, Andrzej Rogoyski - prezes Zarządu Polskiego Radia Fot. Andrzej Zieliński/PR
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadził: Jacek Hawryluk
Data emisji: 28.05.2019
Godzina emisji: 17.30