W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o postaci legendarnego Batmana, który w tym roku obchodzi swój jubileusz. Batman został stworzony na fali sukcesu Supermana, dość szybko jednak znalazł się wśród najpopularniejszych superbohaterów. Pierwotnie utożsamiał intelekt, dyscyplinę i sprawiedliwość, z czasem jednak w jego postaci pojawiało się coraz więcej mroku.
- Batman jest przeciwieństwem Supermena, przybysza z komosu wychowanego w rodzinie zwyczajnych Amerykanów. Supermen walczy ze złem z pobudek altruistycznych. Batman jest mu podobny w tym, że walczy po dobrej stronie, ale jest mroczny, posępny i chowa się w cieniu - zauważył Jakub Demiańczuk.
Goście audycji zgodzili się co do tego, że postawa i źródła osobistej walki Batmana ze złem tkwią w tym, że idzie mu o sprawiedliwość. Ogromna popularność tej postaci bierze się stąd, że zasadą jej działania jest wyrównywanie krzywd wówczas, gdy aparat państwowy nie daje sobie z tym rady.
Drugim istotnym elementem mitu Batmana jest przebranie nietoperza. - Podobnie, jak w wypadku traumy wynikającej z tragicznej śmierci rodziców, chodzi tu o przełamanie dziecięcego strachu wobec nocnych zwierząt symbolizujących nachodzącą śmierć – stwierdził Michał Chudoliński.
Dlaczego legenda Batmana jest uważana za mit ocalałego żałobnika, mrocznego rycerza, który swoimi czynami ma inspirować odbiorcę do bycia lepszym? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzi: Michał Nowak
Goście: Michał Chudoliński (krytyk komiksowy i filmowy, korespondent "The comics jorunal") oraz Jakub Demiańczuk (krytyk filmowy)
Data emisji: 17.07.2019
Godzina emisji: 17.30
mko/am