Andrzej Strejlau, w młodości piłkarz ręczny i nożny, od czasów szkolnych związany był z klubem AZS-AWF, który w pewnym okresie reprezentował w obu dyscyplinach jednocześnie, by następnie zostać trenerem III-ligowej drużyny piłki nożnej. Jako napastnik grał w kilku stołecznych zespołach: Gwardii, Hutniku i Legii. W 1968 został trenerem reprezentacji Polski juniorów, później, do 1975 roku był szkoleniowcem narodowej drużyny młodzieżowej. Następnie został drugim trenerem pierwszej reprezentacji prowadzonej przez Kazimierza Górskiego. Podczas mundialu w roku 1978 ponownie był drugim trenerem kadry, tym razem Jacka Gmocha, a w latach 1989–1993 pełnił funkcję selekcjonera reprezentacji Polski. Na sporcie zna się jak nikt inny.
- Siłą w nim jest wszechstronność. Wiele czynników decyduje o tym, czy ktoś zaistnieje w jakiejś dziedzinie sportu. W dyscyplinach indywidualnych odnosi się sukcesy lub przegrywa samemu, a w dyscyplinie zespołowej można złym przygotowaniem lub złą grą zniweczyć wysiłek całej drużyny - przekonywał w audycji były trener zespołów Legii Warszawa, Zagłębia Sosnowiec i Zagłębia Lubin, który szkolił również piłkarzy Islandii, Grecji i Chin.
Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której rozmawialiśmy z Andrzejem Strejlauem o piłce nożnej, Legii Warszawa, jego dzieciństwie, o trudnych latach powojennych, o tym dlaczego warto wychowywać się na podwórku i jaki wpływ sport ma na nasze życie.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadził: Dawid Dziedziczak
Data emisji: 4.09.2019
Godzina emisji: 17.30
mko