27:08 Dwójka OWZK 18.02.2021.mp3 Jak VOD i media społecznościowe organizują życie społeczne i kulturalne, wypierając klasyczną telewizję (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Polacy są na bakier z kulturą?
Jak zwracał uwagę gość Dwójki, w drugiej połowie XX w. telewizja była dostosowana do rytmu życia społeczeństw. - Rano wszyscy szli do pracy, w domach zostawały gospodynie domowe, były programy śniadaniowe, potem rozmaite seriale, a popołudniu krótkie fleszowe informacje typu "Teleexpress" i oczywiście primetime, kiedy dzieci położyły się już spać, czyli rozmaite filmy, ewentualnie jakaś ostrzejsza publicystyka. Dziś nic z tych rzeczy chyba nie przetrwa, ponieważ w zależności od tego do jakiej klasy społecznej należymy, nasze style życia się zmieniają - tłumaczył.
Czytaj też:
Zdaniem Jacka Wasilewskiego, nie chcemy już czekać na nasze ulubione seriale. - To dziś główny telewizyjny gatunek. Wszystko upodabnia się do serialu. Także wiadomości to taki, można powiedzieć, serial dla mężczyzn, z tymi samymi postaciami, które się kłócą albo nie. I ten tygodniowy rytm, który był popularny w telewizji, dziś jest nam już niepotrzebny, ponieważ wszystko chcemy mieć na żądanie. Jest takie charakterystyczne zjawisko, że wiele osób potrafi obejrzeć w całości, w ciągu jednej nocy, jakiś interesujący serial, który właśnie wchodzi - argumentował medioznawca.
Cechą współczesnej telewizji, jak przekonywał Jacek Wasilewski, jest rozwarstwienie klasowe. - Osoby starsze, a zwłaszcza te, które nadal zachowują tradycyjny rytm dnia, pozostają przy telewizji, bo telewizja może być towarzysząca. Ciągle jeszcze przez 4 godziny dziennie zwykły Kowalski ogląda telewizję. Natomiast patrząc na tych, którzy mogą sobie pozwolić na telewizje płatne, jest to już trochę inny widz, który ogląda trochę inne rzeczy niż w tradycyjnej telewizji - podkreślał.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadził: Michał Szułdrzyński
Gość: dr hab. Jacek Wasilewski (medioznawca, Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 18.02.2021
Godzina emisji: 17.30
pg