Elżbieta Jaworowicz: ludzie mi ufają, a ja z czułością staram się ich słuchać

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 18:00
- Widzowie piszą: "Pani jest deską ratunku". Mogę być nawet deską, jeśli moja praca ma sens, bo wpływa na kogoś - mówiła w Dwójce Elżbieta Jaworowicz, autorka programu telewizyjnego "Sprawa dla reportera", laureatka Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz.
Elżbieta Jaworowicz - autorka programu Sprawa dla reportera podczas gali wręczenia Nagród Mediów Publicznych (O wszystkim z kulturąDwójka)
Elżbieta Jaworowicz - autorka programu "Sprawa dla reportera" podczas gali wręczenia Nagród Mediów Publicznych (O wszystkim z kulturą/Dwójka)Foto: TVP/Natasza Młudzik
  • Dziennikarka za swój sukces uważa to, że bohaterowie programu "Sprawa dla reportera" mają do niej zaufanie.
  • Autorka podkreśla, że przez lata zajmowania się problemami zwyczajnych ludzi zauważyła, jak w tym czasie zmieniła się Polska.

Dziennikarka została tegoroczną laureatką Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz. Wyróżnienie to otrzymała za "inspirowanie działań pozwalających ludziom na skuteczną walkę o swoje prawa oraz za budowanie więzi z widzem".

Elżbieta Jaworowicz - mistrzyni w swoim fachu

- Jeśli jest jakiś sukces mojej pracy, to jest nim to, że ludzie mają do mnie zaufanie, a ja z czułością staram się ich słuchać. Każda sprawa uczy czegoś o życiu, o losie człowieka, także i o mnie, zmieniam się wraz z tym, co robię - mówiła Elżbieta Jaworowicz w rozmowie z Pawłem Siwkiem.

Przemysław Babiarz, uzasadniając decyzję kapituły, odniósł się do pracy dziennikarki słowami "świeżość jest znakiem mistrzów". Laureatka nagrody potwierdziła, że jej praca nie pozwala na nudę.

- Każdy program jest debiutem. Co tydzień muszę zrobić prawie godzinną emisję, co jest wielkim wysiłkiem emocjonalnym, intelektualnym. Tu jest ambitny plan, żeby nie tylko wysłuchać człowieka, ale i pomóc mu - podkreśliła.

Zbrodnia i kara

Elżbieta Jaworowicz w swojej pracy spotyka się z ekstremalnymi życiowymi sytuacjami, a w sprawach konfliktowych stara się wysłuchać obu stron. W Dwójce opowiedziała o sprawie człowieka, który kończył odsiadywać wyrok za zabójstwo siostry i chciał odzyskać prawa do swojego dziecka.

- Staram się zapraszać do programu takich ekspertów, którzy mogą pomóc w zrozumieniu istoty rzeczy. W tym wypadku pytanie brzmiało, czy wystarczająca jest kara, która została odbyta, czy trzeba ją odbywać do końca życia - mówiła dziennikarka. - Myślę, że w każdym człowieku jest ukryte dobro, niektórzy może są skrzywdzeni i rewanżują się złemu światu, robiąc coś złego - dodała.


Posłuchaj
32:20 Owzk 10.12.2021.mp3 Elżbieta Jaworowicz o kulisach swojej pracy nad programem "Sprawa dla reportera" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

Podzielona Polska

Elżbieta Jaworowicz przyznała też, że jej program pokazuje rzeczywistość naszego kraju. - Jesteśmy teraz podzieleni i to zeszło do niższych pięter, do skłóconych rodzin. Rozrywa się Polskę na kawałki w małej skali. W rodzinach ludzie wyrywają sobie po śmieci matki, ojca kawałki pola i walczą o to, jak o niepodległość - mówiła.

Opowiadała też o tym, że historia "Sprawy dla reportera" pokazuje, jak zmieniła się Polska na przestrzeni lat. - Kiedyś reportaże dotyczyły np. prywatyzacji PGR-ów, upadających fabryk. Dziś bardzo często dotyczą natomiast spraw rodzinnych - podsumowała.

Czytaj także:

"Sprawa dla reportera" to jeden z najbardziej popularnych (i najdłużej emitowanych) programów Telewizji Polskiej. Na antenie gości z przerwami od 29 stycznia 1983 roku. Elżbieta Jaworowicz od początku stara się interweniować w trudnych, konfliktowych sprawach społecznych. Tematy pochodzą z listów, telefonów, e-maili. Program od lat cieszy się wielkim zaufaniem widzów. Każdorazowo ogląda go około czterech milionów osób.

Jednak Elżbieta Jaworowicz to nie tylko autorka tego popularnego programu, ale także reżyserka filmów dokumentalnych, odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi i wyróżniona wieloma nagrodami - m.in. laurem Brązowych Lajkoników na festiwalu filmów dokumentalnych w Krakowie (1984 i 1985); nagrodą im. Ksawerego i Mieczysława Prószyńskich dla najlepszej dziennikarki; nagrodą Benemerenti; Ostrym Piórem - Nagrodą Specjalną Business Centre Club (2004).

Elżbieta Jaworowicz to również laureatka Wiktora, Superwiktora i trzykrotna zdobywczyni Telekamery.

NAGRODY MEDIÓW PUBLICZNYCH - zobacz galerię >>>>

Dodajmy jeszcze, że Przemysław Babiarz, który podczas wręczania nagrody tak pięknie określił laureatkę, będzie gościem najbliższej audycji Roberta Mazurka pt. "Mazurek słucha" na naszej antenie w sobotę (11.12) o godz. 12.00.

[wykorzystano materiały ze strony www.tvp.pl]

Nagrody Mediów Publicznych. Laureaci i artyści na uroczystej gali Nagrody Mediów Publicznych. Laureaci i artyści na uroczystej gali

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Elżbieta Jaworowicz (autorka programu "Sprawa dla reportera")

Data emisji: 10.12.2021

Godzina emisji: 17.30

mg