Czy nadejdzie kryzys gospodarczy i bezrobocie?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2022 18:10
- Wydaje się racjonalne dla wielu osób, żeby myśleć o tym, że sytuacja, w której powróci kilkanaście procent bezrobocia (...) może się wydawać racjonalnym ryzykiem. Z naszych badań realizowanych do tej pory i prognoz, które na tej bazie jesteśmy w stanie kształtować – prognoz niedoskonałych, trzeba o tym pamiętać przy tak zmieniającej się rzeczywistości (...) – wynika, że takie ryzyko nie jest duże - mówił w Dwójce Piotr Arak, szef Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
W audycji zastanowimy się nad tym, czy czeka nas kryzys gospodarczy i bezrobocie
W audycji zastanowimy się nad tym, czy czeka nas kryzys gospodarczy i bezrobocieFoto: Shutterstock/Firma V

Czy dotknie nas głęboki kryzys, czy będzie bezrobocie jak w latach dziewięćdziesiątych? Na te pytania starali się odpowiedzieć Michał Szułdrzyński i jego gość - Piotr Arak, szef Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

***

Piotr Arak jest analitykiem społeczno-gospodarczym. Wcześniej pracował w firmie doradczej Deloitte, centrum analitycznym Polityka Insight, Programie Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji oraz w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Autor i współautor wielu badań z obszaru polityki gospodarczej i zrównoważonego rozwoju.

Jest autorem książki "Pandenomia. Czy koronawirus zakończył erę neoliberalizmu?". Absolwent polityki społecznej, studiów podyplomowych z metod statystycznych na Uniwersytecie Warszawskim, studiów MBA w Szkole Głównej Handlowej i na Université du Québec à Montréal oraz programów menedżerskich m.in. na Harvard Kennedy School of Government.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, energetyka i klimat, handel zagraniczny, foresight gospodarczy, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce, z uwzględnieniem sytuacji międzynarodowej.

22 września 2018 r. weszła w życie ustawa o Polskim Instytucie Ekonomicznym, która zlikwidowała Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur – Państwowy Instytut Badawczy i powołała Polski Instytut Ekonomiczny. Zajmuje się on dostarczaniem analiz i ekspertyz do realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a także popularyzacją polskich badań naukowych z zakresu nauk ekonomicznych i społecznych w kraju oraz za granicą.

[opis pochodzi ze strony Polskiego Instytutu Ekonomicznego]

Posłuchaj
28:29 O wszystkim z kulturą Dwójka 15 grudzień 2022 17_30_13.mp3 Czy nadejdzie kryzys gospodarczy i bezrobocie? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Piotr Arak (szef Polskiego Instytutu Ekonomicznego)

Data emisji: 15.12.2022

Godzina emisji: 17.30


Czytaj także

Polacy cenią ciężką pracę. "W Ukraińcach zobaczyliśmy siebie"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 18:06
Znakomita większość Polaków popiera ukraińskie dążenia do całkowitego uniezależnienia się od Rosji i wygrania wojny bez ponoszenia strat w wyniku politycznych kompromisów. Jednocześnie nasi wschodni sąsiedzi przypominają nam o przeszłości. - Zobaczyliśmy w nich siebie samych, wyjeżdżających do Wielkiej Brytanii, Holandii. Zobaczyliśmy też ludzi, którzy bardzo ciężko pracują - mówił w Dwójce Marcin Duma, badacz opinii i prezes IBRIS.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielki upadek: finanse, technologia, kryptowaluty

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2022 18:03
Co upadek giełdy FTX mówi nam o świecie finansów, technologii i kryptowalut? Jakie są wnioski z historii upadku Sama Bankmana-Frieda? O tym Michał Szułdrzyński rozmawiał w audycji z Bartoszem Paszczą z Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń