Autorska wersja "Pinokia"
Nagrodzony Oscarem Guillermo del Toro przedstawia własną wersję klasycznej powieści Carla Collodiego o drewnianej kukiełce, która magicznie ożywa, aby wlać otuchę w serce pogrążonego w żałobie stolarza imieniem Geppetto. Stworzony w technice animacji poklatkowej film opowiada o przygodach chłopca, który szuka swojego miejsca w świecie.
Animacja Guillermo del Toro nie jest jednak filmem dla dzieci. Akcja obrazu została umieszczona w czasach II wojny światowej, która gra tu znaczącą rolę. Geppetto przeżywa stratę syna i właśnie dlatego postanawia wystrugać drewnianą lakę.
"Pinokio" - od niedawna dostępny na platformie streamingowej i w wybranych kinach - jest pierwszym filmem pełnometrażowym Guillermo del Toro od czasu "Kształtu wody", nagrodzonego aż czterema Oscarami, w tym za najlepszą reżyserię i najlepszy film. Ale istnieje także Disneyowska wersja z 1940 i 2022, a także wiele innych: włoskich, amerykańskich...
Do czego potrzebujemy Pinokia?
Najnowsza adaptacja klasycznej baśni była dla prowadzących audycję punktem wyjścia do rozmowy o dziejach tekstu Carla Collodiego na kinowym ekranie.
- Po raz pierwszy zetknęłam się z "Pinokiem" jako dziecko. Przyznam szczerze, że do dzisiaj kocham i książkę, i film Disneya, ten z 1940 roku. Rzecz, która w tej historii najbardziej mnie interesowała, i tak jest do dziś, to cała ta sekwencja w brzuchu wieloryba - wyznała Adriana Prodeus.
29:26 Dwójka OWZK 13.12.2022.mp3 O dziejach "Pinokia" Carla Collodiego na kinowym ekranie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Co sprawia, że drewniany chłopiec jest tak nośnym symbolem opowieści dla widzów w każdym wieku? Do czego potrzebujemy Pinokia?
Zobacz zwiastun filmu "Guillermo del Toro: Pinokio":
[YT: Netflix Polska/Guillermo del Toro: Pinokio | Oficjalny zwiastun | Netflix]
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzili: Piotr Gociek, Adriana Prodeus
Data emisji: 13.12.2022
Godzina emisji: 17.30
uk/pg/kor