"Plan 75" - eutanazja za wynagrodzeniem

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2023 18:00
W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o filmie "Plan 75" japońskiej reżyserki Chie Hayakawy. Obraz - traktujący o eutanazji - to niepokojąco realistyczna, dystopijna wizja niedalekiej przyszłości.
Plakat filmu
Plakat filmuFoto: materiały prom.

Jak czytamy w opisie: Japonia to kraj słynący z rozwiniętej technologii oraz doskonałej opieki medycznej, które przekładają się na wysoką średnią życia jej obywateli. W połączeniu z niskim współczynnikiem dzietności stanowi to jednak dla rządu sygnał alarmowy. Starzejące się społeczeństwo jest zapowiedzią rychłego kryzysu ekonomicznego oraz zaburzenia równowagi państwa. Rozwiązaniem ma być rządowy program kryjący się pod nazwą Plan 75. Zachęca on do eutanazji osoby, które ukończyły siedemdziesiąty piąty rok życia. Obecne na każdym kroku reklamy, adresowane do zdezorientowanych seniorów, zachwalają wszelkie korzyści, jakie płyną z rewolucyjnego programu. Jednym z argumentów ma być wynagrodzenie, które balansującym na granicy ubóstwa uczestnikom Planu pozwoli zrealizować ostatnie marzenie. Starsza kobieta, której środki do życia znikają w błyskawicznym tempie, pragmatyczny sprzedawca programu oraz filipiński robotnik staną tym samym przed najważniejszymi wyborami.

[źródło: Aurora Films]

"Plan 75" miał światową premierę podczas zeszłorocznego Festiwalu Filmowego w Cannes, gdzie dostał Złotą Kamerę. Był też oficjalnym japońskim kandydatem do Oscara.


Posłuchaj
27:57 2023_06_13 17_30_33_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 "Plan 75" - film japońskiej reżyserki Chie Hayakawy (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzili: Adriana Prodeus i Piotr Gociek

Data emisji: 13.06.2023

Godz. emisji: 17.30

pg

Czytaj także

Japońscy benshi. Wrogowie dźwiękowych filmów

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2015 14:00
Kiedyś było ich ponad 7 tysięcy. Dziś narracją filmową zajmuje się zaledwie 10 benshich. A przecież kiedyś udało im się opóźnić rozwój kina udźwiękowionego w Japonii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Baśnie podszyte mądrością. Kino Hayao Miyazakiego

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 18:15
- Jego filmy to przed wszystkim niesamowite, głęboko humanistyczne historie, które pozwalają nam odkrywać nowe światy i dzięki temu patrzeć na naszą rzeczywistość w nowy sposób - mówiła o twórczości japońskiego mistrza animacji Jagoda Murczyńska.
rozwiń zwiń