- W piątek (16.06) na Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu, na gali inaugurującej imprezę, została wręczona Wielka Nagroda za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i w Teatrze Telewizji Polskiej.
- Jej laureatami w tym roku są Zofia Kucówna i Krzysztof Wakuliński.
- Znakomity aktor był gościem Małgorzaty Szymankiewicz w audycji "O wszystkim z kulturą".
Wyjątkowe spotkanie w Dwójce
Krzysztof Wakuliński był naszym gościem, właściwie w pierwszej antenowej rozmowie od lat, bowiem z reguły nie udziela wywiadów. To uroczyste spotkanie w studiu radiowej Dwójki było okazją do opowieści o początkach kariery, o mistrzach, którzy - jak twierdzi artysta - "uformowali w szkole aktorskiej nowego człowieka". Nie zabrakło także dźwiękowych niespodzianek dla naszego gościa.
Trzeba mieć szczęście w życiu
Krzysztof Wakuliński wspominał swe aktorskie początki. - To była seria przypadków i udział szczęścia w życiu. Przyjaciel chciał studiować reżyserię filmową, ja myślałem o reżyserii teatralnej. Jednak zdawałem do szkoły teatralnej i udało mi się to za pierwszym razem. Dalsze życie bardzo mnie odmieniło, ulepiono nowego człowieka. Miałem szczęście, że od razu dostałem się do Teatru Ludowego, gdzie zrobiłem swoje przedstawienie dyplomowe i już zostałem na etacie - mówił.
Zbigniew Zapasiewicz opiekunem roku
Mówił również o swych czasach studenckich. - Szanowałem wszystkich profesorów, z perspektywy widzę, że to była słuszna droga. Byli wśród nich aktorzy świetni, jak nasz opiekun roku Zbigniew Zapasiewicz, który doprowadził nas do spektaklu dyplomowego. Bardzo pomógł mi Roman Kłosowski, przez cztery lata byliśmy razem w teatrze. Byłem beniaminkiem, a moi koledzy byli bardzo opiekuńczy. Tomasz Zaliwski przypilnował, aby zapraszano mnie do pracy w radiu - powiedział Krzysztof Wakuliński.
28:45 2023_06_16 17_30_16_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 "Dwa Teatry" 2023. Krzysztof Wakuliński: w życiu miałem dużo szczęścia (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Nie ma dobrego teatru bez dobrego bufetu
Aktor podzielił się ze słuchaczami bardzo ciekawym spostrzeżeniem. - Zespół to niezwykle ważna dla teatru sprawa. Po latach doświadczeń wiem, że nie ma dobrego teatru bez dobrego bufetu. To, jakie postaci tam się pojawiają, ma ogromne znaczenie. A są to często ludzie mniej znani publiczności, barwni, krwiści, ciekawi, wokół nich tworzy się pewna kreatywna atmosfera - opowiadał.
Poezja współczesna i aktorska intuicja
W 2002 roku Krzysztof Wakuliński otrzymał Nagrodę Teatru Polskiego Radia "Wielki Splendor" za kreacje radiowe. Na antenach Polskiego Radia zostało wyemitowanych ponad 1000 audycji z udziałem aktora. - To, co zrobiłem, to głównie było dawno lub bardzo dawno temu. Wtedy czytałem dużo współczesnej poezji, potykałem się z nią. Brnąłem w to na intuicję - wspominał.
Krzysztofa Wakulińskiego można posłuchać w dwóch słuchowiskach, które biorą udział w konkursie podczas Festiwalu "Dwa Teatry": "Dziennik podróży do Tatrów" według Seweryna Goszczyńskiego i "Sonety krymskie. Poetycki dziennik podróży" według Adama Mickiewicza.
Od ponad 50 lat na różnych scenach
Krzysztof Wakuliński w 1971 roku ukończył studia na warszawskiej PWST. W latach 1971-1974 występował w Teatrze Ludowym, w latach 1974-1983 w Teatrze Narodowym, w latach 1983-1995 w Teatrze Współczesnym, w sezonie 1995/1996 w Teatrze Powszechnym, w roku 1997 w Teatrze Dramatycznym. Od roku 1997 ponownie jest aktorem Teatru Narodowego. Obecnie występuje w Teatrze Współczesnym w Warszawie.
W 1982 roku otrzymał Nagrodę Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji II stopnia, za kreację aktorską w spektaklu Teatru Telewizji "Pierścień wielkiej damy" wg Norwida.
W 1988 roku otrzymał Nagrodę Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia, w szczególności za rolę Jana w "Fantazym" oraz za interpretację współczesnej prozy i poezji.
***
O Grand Prix tegorocznego festiwalu ubiega się kilkanaście słuchowisk Polskiego Radia oraz kilkanaście spektakli Teatru Telewizji. Radiowe i telewizyjne produkcje oceniać będą dwa zespoły jurorów. W konkursie mogą brać udział wszystkie rozgłośnie radiofonii publicznej w Polsce oraz cztery programy ogólnopolskie Polskiego Radia. Prezentacje konkursowe odbywać się będą m.in. w Jazz Clubie Kosz (ul. Szczebrzeska 3) oraz Sali Consulatus Ratusza Miejskiego (Rynek Wielki 13). Wśród imprez towarzyszących będą m.in. spotkania z gwiazdami, wystawy, koncerty i wieczory literackie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Wszystkich słuchaczy i miłośników teatru zapraszamy do odwiedzania specjalnego serwisu dwateatry.polskieradio.pl, gdzie można posłuchać wszystkich konkursowych słuchowisk oraz sprawdzić festiwalowe aktywności programów Polskiego Radia.
XXII Festiwal "Dwa Teatry" w Zamościu
==============
- Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" odbywa się raz w roku i jest konkursem słuchowisk i spektakli telewizyjnych, które miały swoją premierę w roku poprzedzającym daną edycję festiwalu.
- W tym roku Festiwal "Dwa Teatry 2023" odbywa się w dniach 16-19 czerwca w Zamościu.
- Pierwszy Festiwal "Dwa Teatry" odbył się w 2001 roku w Sopocie. Festiwal odbywa się corocznie, z wyjątkiem 2020 roku - z powodu pierwszej pandemii koronawirusa. W 2021 roku został przeniesiony do Zamościa. Podczas wydarzenia zawsze obradują dwa zespoły jurorskie: radiowy i telewizyjny.
- Wszystkie audycje, relacje i festiwalowe słuchowiska są dostępne na stronie: dwateatry.polskieradio.pl.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz
Współpraca: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Gość: Krzysztof Wakuliński (aktor)
Data emisji: 16.06.2023
Godzina emisji: 17.30
mo