Likwidacja getta łódzkiego. Joanna Podolska: 29 sierpnia to symboliczna data

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2024 20:55
- Wywózki z getta łódzkiego zaczęły się w czerwcu 1944 roku. Odbywały się do Chełmna. Później wznowiono je w sierpniu, już w kierunku Auschwitz-Birkenau, i właściwie zakończyły one funkcjonowanie getta. Po ostatnim transporcie, z 29 sierpnia, w getcie zostało jeszcze ponad 1500 osób. Część z nich wywieziono w późniejszym okresie bezpośrednio do obozów na terenie Niemiec, natomiast w obrębie getta zostało jeszcze ok. 800 osób do prac porządkowych - mówiła w Dwójce Joanna Podolska z Centrum Dialogu im. M. Edelmana w Łodzi.
Dzielnica zamknięta w Łodzi była najdłużej funkcjonującym gettem w czasie niemieckiej okupacji
Dzielnica zamknięta w Łodzi była najdłużej funkcjonującym gettem w czasie niemieckiej okupacjiFoto: Grzegorz Michałowski/PAP
  • 80 lat temu, 29 sierpnia 1944 roku, miał miejsce ostatni transport ludności żydowskiej z Ghetto Litzmannstadt.
  • Był to nie tylko olbrzymi obóz pracy przymusowej, ale też najbardziej izolowane getto dla ludności żydowskiej w okupowanej przez hitlerowców Polsce.
  • O historii tego miejsca w audycji "O wszystkim z kulturą" opowiadała Joanna Podolska, dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

W czwartek (29.08) minęło 80 lat od ostatniego transportu ludności żydowskiej z getta łódzkiego. Ta data symbolicznie uznawana jest za moment likwidacji Litzmannstadt-Getto.

Rekordowe 4,5 roku istnienia

- Tego dnia to miejsce jako skupisko ludności żydowskiej zmuszonej do niewolniczej pracy na rzecz Niemców zakończyło swoje istnienie - podkreślała Joanna Podolska.

Dzielnica zamknięta w Łodzi powstała na mocy rozporządzenia, wydanego 8 lutego 1940 roku przez prezydenta policji w Łodzi Johanna Schäfera. Litzmannstadt-Getto było – po getcie warszawskim – największym i najdłużej funkcjonującym miejscem przesiedlenia ludności żydowskiej, nie tylko z samej Łodzi, ale i wielu państw europejskich.

Litzmannstadt Ghetto czy getto łódzkie?

- Termin "Litzmannstadt-Getto" pojawia się dlatego, że Niemcy przemianowali Łódź na Litzmannstadt. Historycy jednak zdecydowanie teraz podkreślają, żebyśmy raczej używali nazwy "łódzkie getto". Istniało ono aż do czerwca 1944 roku, kiedy zaczęła się akcja likwidacyjna. Było to najdłużej funkcjonujące getto w czasie okupacji niemieckiej - tłumaczyła autorka licznych publikacji dotyczących getta łódzkiego (m.in. "Litzmannstadt-Getto. Ślady. Przewodnik po przeszłości" czy "Spacerownik śladami Żydów ziemi łódzkiej").


Posłuchaj
30:54 Dwójka OWZK 29.08.2024.mp3 Joanna Podolska z Centrum Dialogu im. M. Edelmana w Łodzi o 80. rocznicy getta łódzkiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

Łącznie przez getto łódzkie przeszło ponad 200 tysięcy więźniów.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Joanna Podolska (dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi)

Data emisji: 29.06.2024

Godz. emisji: 19.00

am/pg/wmkor

Czytaj także

"Podróżując z wrogiem". Świadectwo Holocaustu na Litwie

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 18:00
- Książka ta została opublikowana na Litwie tylko pod moim nazwiskiem, bo Efraim Zurof jest znienawidzony w tym kraju i nikt by tej publikacji nie kupował – powiedziała Ruta Vanagaite, litewska pisarka, współautorka książki "Nasi. Podróżując z wrogiem".
rozwiń zwiń