"Tymczasowość ruchu". Wideo-instalacja Williama Kentridge'a w Białymstoku

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2024 21:40
William Kentridge uchodzi za jednego z najwszechstronniejszych współczesnych artystów wizualnych. Jest rysownikiem, grafikiem, twórcą filmów animowanych, rzeźb, immersyjnych instalacji i gobelinów, a także uznanym reżyserem teatralnym i operowym. 
William Kentridge jest rysownikiem, grafikiem, twórcą filmów animowanych, rzeźb, immersyjnych instalacji i gobelinów, a także uznanym reżyserem teatralnym i operowym.
William Kentridge jest rysownikiem, grafikiem, twórcą filmów animowanych, rzeźb, immersyjnych instalacji i gobelinów, a także uznanym reżyserem teatralnym i operowym. Foto: NIC BOTHMA/EPA/PAP

W Galerii Arsenał w Białymstoku trwa pierwsza wystawa prac artysty w Polsce pod tytułem "I am not me, the horse is not mine" (Ja to nie ja, a koń nie jest mój).

Posłuchaj
42:47 2024_12_11 19_10_01_PR2_O_wszystkim_z_kultura.mp3 "Tymczasowość ruchu". Wideo-instalacja Williama Kentridge'a w Białymstoku (O wszystkim z kulturą/ Dwójka)

 

"I am not me, the horse is not mine"

Wystawa prezentowana w białostockiej galerii to duża instalacja wideo. Ekspozycja składa się z ośmiu sześciominutowych filmów. Każdemu obrazowi towarzyszy ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Philipa Millera.

Wszystkie filmy składają się na opowieść. Nawiązuje ona do awangardy w Związku Radzieckim: od filmów z lat dwudziestych i trzydziestych począwszy po jej katastrofalny koniec w połowie lat trzydziestych ubiegłego wieku.

William Kentridge w Polsce

Wcześniej w Polsce mogliśmy zobaczyć spektakl w reżyserii Kentridge'a pt. "Woyzeck na Wyżynie Highveld", prezentowany na Festiwalu Teatralnym Dialog we Wrocławiu w 2008 roku. Siedem lat później artysta był z kolei gościem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima w Krakowie, gdzie odebrał nagrodę ASIFA Prize, przyznawaną przez The International Animated Film Association.


Czyta także:


Uznanie dzięki filmowi

William Kentridge zyskał międzynarodowe uznanie dzięki krótkiemu animowanemu filmowi, po którym rozwinął niesamowitą karierę w dziedzinie sztuk wizualnych, filmu, teatru i opery. W swojej pracy połączył autobiografię z życiorysami postaci fikcyjnych. Wszystko to, by zawiązać narrację. Samej opowieści nadał natomiast charakterystyczną dla siebie formę rysunku, który wykonał czarnym węglem i tuszem. 

Rysownik, grafik, twórca filmów 

Artysta wielokrotnie poprawia pojedyncze obrazy, aby stworzyć kardy filmowe. Każdy nowy obraz stanowi palimpsest poprzedniego rysunku. Jak sam twierdzi: "jego praca polega na tymczasowości ruchu".

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Zofia Płoska-Czartoryska

Gość: Monika Szewczyk (dyrektorka Galerii Arsenał w Białymstoku, historyczka sztuki i kuratorka dwóch aktualnych wystaw prezentowanych w galerii)

Data emisji: 11.12.2024

Godz. emisji: 19.10

mat.pras./zch


Czytaj także

Carrie Mae Weems. Od zdjęć kuchennego stołu do National Medal of Arts

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2024 21:00
Carrie Mae Weems to amerykańska artystka, która 21 października jako pierwsza Afroamerykanka odebrała National Medal of Arts w dziedzinie sztuk wizualnych, najwyższe wyróżnienie państwowe w dziedzinie sztuki w Stanach Zjednoczonych, przyznawane przez prezydenta. Dekadę temu, również jako pierwsza czarna artystka, doczekała się solowej retrospektywy twórczości w muzeum Guggenheima w Nowym Jorku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gerhard Richter - najciekawszy głos we współczesnym malarstwie?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2024 21:00
Gerhard Richter to jeden z najsłynniejszych współczesnych malarzy. Jego prace na stałe można oglądać w Polsce. Cykl zatytułowany "Birkenau" prezentowany jest w specjalnie zaprojektowanym przez artystę pawilonie wystawienniczym na terenie Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.
rozwiń zwiń