Fenomen Banksy’ego, czyli komercjalizacja nonkonformizmu

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 17:00
- Trudno rozsądzić, co w legendzie Baksy’ego jest mitem, a co rzeczywistością, bo rozwija się ona efektem kuli śniegowej. Można jednak śmiało powiedzieć, że przekraczając to, co jest prawdą,  napędza jego rynkową atrakcyjność - mówiła w Dwójce krytyk sztuki Monika Małkowska.
Audio
  • Banksy i komercjalizacja sztuki ulicznej (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay/domena publiczna

Banksy doskonale funkcjonuje w obiegu komercyjnym i jest jednym z najlepiej sprzedających się artystów współczesnych. W audycji zastanawialiśmy się nad tym, czy artysta jest wciąż nonkonformistą i twórcą alternatywnym.

- Działania kontestatorskie przejawiał od samego początku swej aktywności artystycznej, ale nie mamy pewności, czy jest to jedna osoba, czy też jakiś zespół. Na pewno jednak jest to twórca przekorny, który chciał działać przeciwko rynkowi, a został przezeń wessany - powiedziała Monika Małkowska.

Czy Banksy ukrywa swoją tożsamość w obronie prywatności, czy raczej jest to element budowania atrakcyjnego wizerunku? - Na pewno to drugie, choć Baksy rezerwuje sobie możliwość działań nielegalnych, a anonimowość bardzo w tym pomaga. Jestem jednak przekonany, że w tej chwili głównym motorem jego działań jest monetyzacja tajemniczości – stwierdził Marcin Rutkiewicz badający zjawisko street art.

Jaka jest wiarygodność skomercjalizowanego buntu Banksu’ego? Jaki jest obecny jego status? Czy i kiedy wyczerpie się obecna aura artysty? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Szułdrzyński

Gość: Monika Małkowska (krytyk sztuki) i Marcin Rutkiewicz (autor książek o sztuce ulicznej)

Data emisji: 24.01.2019

Godzina emisji: 17.30

mko