Urszula Dudziak: wokalista musi znaleźć swój głos
Bohaterem audycji "Zapiski ze współczesności" był Michał Urbaniak. Urodzony w Warszawie w 1943 roku, wychowywał się w Łodzi, gdzie pobierał klasyczną edukację muzyczną, jednocześnie grając jazz w cenionym zespole dixielandowym Tiger Rag. Po przenosinach do Warszawy został członkiem zespołów Zbigniewa Namysłowskiego, Andrzeja Trzaskowskiego i Krzysztofa Komedy, kontynuując edukację w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. W 1969 roku założył Grupę Michała Urbaniaka (m.in. z Urszulą Dudziak, Adamem Makowiczem i Czesławem Bartkowskim), z którą zarejestrował w serii Polish Jazz albumy "Live Recording" i "In Concert".
W 1973 roku wyjechał do USA i podpisał kontrakt z prestiżową wytwórnią Columbia Records, które wydała cieszące się wielkim powodzeniem płyty "Atma", "Fusion III" i inne. W Stanach Zjednoczonych współpracował z elitą światowego jazzu: Ronem Carterem, Lennym White'em, Larrym Coryellem, Billym Cobhamem, Marcusem Milerem i wieloma innymi. W 1987 roku współpracował – jako jedyny Polak – z legendarnym trębaczem Milesem Davisem, nagrywając ścieżkę skrzypiec do płyty "Tutu". Na przełomie lat 80. i 90. był pionierem mariażu jazzu i hip hopu w projekcie Urbanator. Aktywny zawodowo do dziś, pisze również muzykę filmową (m.in. "Dług" K. Krauzego z 1999 roku), udziela się również jako aktor ("Mój rower", reż. P. Trzaskalski z 2012).
Michał Urbaniak mówił w audycji m.in. o kolorowym dzieciństwie i edukacji muzycznej w Łodzi, miłości do saksofonu i trudnym związku ze skrzypcami, emigracyjnych wzlotach i upadkach, inspiracjach polską muzyką ludową i amerykańskim hip hopem.
***
Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności
Przygotowali: Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński
Data emisji: 27-1.05.2020
Godzina emisji: 12.45
bch/jp/pg