Thelonious Monk. Prawdy i mity o geniuszu jazzu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 19:00
- Ta książka rozprawia się przede wszystkim z mitem Monka genialnego prymitywa - podkreślał Piotr Jagielski, opowiadając o książce "Thelonious Monk. Geniusz inny niż inni" Robina D. G. Kelleya.
Audio
  • Wokół książki "Thelonious Monk. Geniusz inny niż inni" Robina D. G. Kelleya (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki Thelonious Monk. Geniusz inny, niż inni
Okładka książki "Thelonious Monk. Geniusz inny, niż inni" Foto: mat. prasowe

mcBee1200.jpg
Cecil McBee: gwiazda kontrabasu i… kompozytor

Thelonious Sphere Monk to nie tylko jedna z najważniejszych postaci w historii muzyki jazzowej, autor kanonicznych standardów jak "Epistrophy", "Monk's Mood" czy "Round Midnight", ale również jedna z ikon amerykańskiej kultury. Jak przypominali goście audycji, wokół tej niezwykłej postaci narosło wiele mitów: o jego ekscentryzmie, aspołecznym zachowaniu, o jego dziwactwach.

- Mit człowieka, który nieprzytomny, wprowadzany na scenę siada przed fortepianem i nie do końca nawet wiedząc, co robi, przyciskając przypadkowo klawisze, tworzy wspaniałe kompozycje. To kompletna bzdura, która mogła powstać w białej prasie lat 50. i 60. - mówił Piotr Jagielski.

- Autor tej książki ma świadomość mitów związanych z Monkiem. Próbuje je tłumaczyć kontekstami społecznymi i krytym, ale jednak, rasizmem - dodawał Tomasz Gregorczyk. W podobnym duchu wypowiadał się trzeci z gości audycji, Cezary Gumiński: - Ta książka fantastycznie odbrązawia szereg przywar i dziwactw, które mu przypisywano.

Jakie to były "przywary"? Jaką drogę musiał pokonać Thelonious Sphere Monk, aby stać się legendą? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jacek Hawryluk

Goście: Piotr Jagielski (jeden z tłumaczy książki "Thelonious Monk. Geniusz inny niż inni"), Cezary Gumiński (nauczyciel akademicki, fan jazzu) i Tomasz Gregorczyk (dziennikarz radiowej Dwójki)

Data emisji: 3.12.2019

Godzina emisji: 17.30


Czytaj także

Człowiek, który ma na imię Miłość. Pozytywny świat Wadady Leo Smitha

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 08:28
Wadada Leo Smith to jedna z najbardziej charyzmatycznych osobowości współczesnego jazzu, dlatego poświęcimy mu aż dwie części "Rozmów Improwizowanych". W pierwszym fragmencie przedstawił nam swoje spojrzenie na politykę i... zdradził sposób na wieczną młodość.
rozwiń zwiń