Stefan Szczepłek: piłka nożna się zmienia, ale nie emocje
29:29 O wszystkim z kulturą 2.02.2021.mp3 Michał Okoński i Artur Nowaczewski o autobiografii Arsene'a Wengera (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Punktem wyjścia audycji była wydana niedawno w Polsce autobiografia Arsene'a Wengera - jednego z najważniejszych współczesnych trenerów piłki nożnej. Jedną z najistotniejszych cech jego podejścia do futbolu było stawianie stylu gry ponad wyniki.
- Dla mnie najciekawszy w rozmawianiu o piłce nożnej jest fundamentalny spór między tymi, którzy są po stronie wynikowej, pragmatycznego osiągania sukcesu za wszelką cenę, a tymi, dla których liczy się styl i sposób, w jaki się po ten wynik idzie - mówił Michał Okoński. Jak podkreślił, Arsene Wenger należał do tej drugiej grupy, uważając, że futbol ma w sobie coś ze sztuki.
- Mamy tutaj do czynienia z widowiskiem dramatycznym. Cała nieprzewidywalność narracji, rola przypadku, a nawet fatum i zdarzenia absolutnie nie do przewidzenia. Misternie skonstruowana przez trenerów narracja może przecież w ułamku sekundy runąć i tego Arsene doświadczał wielokrotnie - wyjaśnił dziennikarz.
Czytaj też:
Arsene Wenger w swojej książce napisał, że chciałby "czynić piłkę jak najpiękniejszą i zmienić ją w najczystszą sztukę". Według niego bowiem piękno futbolu polega również na niepowtarzalności wydarzenia. - Futbol to jest czysty, jednorazowy akt stworzenia - zauważył Michał Okoński. - Mecze rozgrywa się raz, w przeciwieństwie do sztuki, i już w tej formie się nie powtórzy.
"Legenda już za życia". Świat futbolu wspomina Diego Maradonę
Dziennikarz podkreślił, że Arsene Wenger jako pierwszy trener zwrócił uwagę na styl życia piłkarzy i ich wytrzymałość. - Piłkarze Arsenalu wspominali, że właściwie oni nie pracowali, tylko biegali po lasach. Wenger mówił im "spokojnie, to wszystko jest naukowo zbadane". To ich wcale nie uspokajało, ale potem okazało się, że biegają więcej niż kiedykolwiek. Robił też wykład żonom zawodników o diecie. Potem wszyscy zaczęli kopiować jego rozwiązania.
Czytaj też:
Michał Okoński podkreślił, że Arsene Wenger w swojej książce wiele miejsca poświęca relacji między trenerem a zawodnikami. Wątek wspólnotowości był dla niego istotnym elementem pracy trenera. - To jest jeden z absolutnych kluczy do sukcesu: motywacja, relacja, sposób budowania więzi. Mówił, że nie wystarczy budować na autorytecie i powiedzieć "tak ma być". Trzeba do zawodników trafić.
Zdaniem pisarza Artura Nowaczewskiego, z autobiografii Wengera dowiadujemy się wiele o świecie. - On w swojej karierze miał krótki okres japoński, który jest ważny. Widać ten moment, kiedy uczy się innej kultury i tego, jak dotrzeć do zawodników o innej mentalności.
- To jest jego wielkość: przystosowanie się do warunków kulturowych dzięki postawie otwartości. Widzimy zatem, co może dać nam oglądanie futbolu, bo nie tylko można znaleźć mroczne strony, związane z nacjonalizmem i środowiskiem chuliganów, ale że możemy traktować futbol jako narzędzie do poznania świata - podkreślił literaturoznawca.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadził: Michał Nowak
Goście: Michał Okoński (dziennikarz), Artur Nowaczewski (pisarz, literaturoznawca)
Data emisji: 2.02.2021
Godzina emisji: 17.30