27:58 Owzk 11.05.2021.mp3 Apostolis Anthimos. Pół wieku na scenie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Dwójka świętuje 50 lat pracy artystycznej Apostolisa Anthimosa
Apostolis Anthimos występuje na scenie już od 50 lat. W wieku zaledwie 17 lat stanął na jednej scenie z Charlesem Mingusem i Johnem McLaughlinem. Współpracował też z Czesławem Niemenem.
- Nagrywaliśmy w Warszawie pierwsze utwory z SBB i Niemen akurat był w reżyserce - wspominał artysta. - Po jakimś czasie zadzwonił do mnie: "Mały, masz czas?". Powiedziałem, że mam. "No to przyjeżdżaj". Miałem wtedy 16-17 lat i Niemen znalazł się u mnie w domu, żeby poprosić rodziców, by mnie wypuścili na nagranie. Pamiętam, że na klatce schodowej wszyscy go oglądali. Ojciec nie chciał się zgodzić, a matka z nożem mnie goniła, żebym chodził do szkoły. Ale pojechałem do Wrocławia i zaczęła się trasa.
Artysta wspominał, że jeszcze w latach 70. wraz z SBB nagrywał płyty w zagranicznych studiach. Podkreślił, że było to jego pierwsze spotkanie z Zachodem, którym się zachłysnął. - Pierwsza coca-cola, Jack Bruce - było kolorowo. W styczniu pojechaliśmy w trasę jako jego suport. Potem nagraliśmy płytę Strange Is This World w Monachium, gdzie było piękne studio. Kelnerzy w muszkach podawali soczki – żyć nie umierać.
Czytaj też:
Pat Metheny: nie gram muzyki, w którą nie wierzę
Na przełomie lat 70. i 80. Drogi Apostolisa Anthimosa i SBB rozeszły się. - Podobno nie dało się ze mną pracować - opowiadał gość audycji, wspominając nagranie jednej z płyt. - Zostałem wyproszony ze studia tuż przed końcem nagrań. Ale za dwa dni Józek Skrzek zadzwonił, że musimy postawić kropkę nad "i". No więc przyszedłem, zagrałem solo na końcu i zamknęło się wszystko.
Jednak koniec współpracy z SBB nie oznaczał końca jego kariery artystycznej. Niedługo potem rozpoczął bowiem swoją współpracę ze znakomitym trębaczem jazzowym Tomaszem Stańką. - Robiliśmy jakieś duety przed moim wyjazdem do Grecji. Kiedy wróciłem, nagraliśmy C.O.C.X. Był Jose Torres, Szczurek i ja. Nagrywaliśmy też w Grecji, a potem w ramach Studia Eksperymentalnego Programu 3 nagraliśmy Chameleona. Bardzo się tym chwalę, bo miałem tam dużo pracy. Świetne były te przygody z Tomkiem.
Czytaj także:
Muzyk wspominał również swoją znajomość z innym gigantem gitary Patem Methenym. - Rok 1993, mieliśmy zagrać koncert w Spodku. Zadzwonił do mnie Marek Komar, że muszę być na jam session w Akwarium, bo będzie tam Metheny. Wziąłem pałki, ale ktoś ściągnął już "blachy" – jam session się skończyło, a ja nie zdążyłem zagrać. Nagle ktoś dołożył blachy, więc wystartowałem. Widziałem po paru taktach, że Metheny się uśmiecha.
- Na drugi dzień Pat Metheny grał w Hali Gwardii. Skończył się koncert, on schodzi ze sceny, a pod sceną cała brać muzyczna. Przeszedł mnie dreszcz, bo Metheny pokazał na mnie i powiedział "this is a great drummer". A Dutkiewicz na to: "no, this is a guitar player". Pat Metheny powiedział, że w takim razie musi mnie posłuchać i tak pojechałem do Nowego Jorku - opowiadał Apostolis Anthimos.
Z okazji jubileuszu artysty, we wtorek (11.05) w Dwójce zabrzmi autorski koncert w sali katowickiego NOSPR-u z kwartetem i gośćmi specjalnymi. Transmisja na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Polskiego Radia.
Zobacz zapowiedź jubileuszowego koncertu
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadził: Piotr Metz
Gość: Apostolis Anthimos (multiinstrumentalista)
Data emisji: 11.05.2021
Godzina emisji: 17.30