08:08 [ PR2]PR2 (mp3) 2 październik 2020 17_10_10.mp3 Paweł Huelle o tomiku opowiadań "Talita" (Wybieram Dwójkę)
W Dwójce prezentowaliśmy słuchowiska zrealizowane na podstawie jego opowiadań: "Henryk" i "Srebrny deszcz". Były także na naszej antenie radiowe realizacje powieści "Weiser Dawidek" i "Castrorp", słuchowisko oryginalne "Przypadek dźwięku" i radiowa wersja sztuki "Kąpielisko Ostrów". Czytaliśmy także w "Dwójce" jego prozę.
Tym razem rozmawialiśmy o nowej książce Pawła Huelle "Talita", która pokazuje niezwykłą, uwodzicielską moc opowieści i pozwala na nowo uwierzyć w oczyszczającą siłę literatury.
Bach i Ewa, która uchroniła Pawła Huelle przed samobójstwem... (wideo)
W opowiadaniach pojawiają się trzy zawody, o których autor marzył jako chłopiec. - Pierwszy był stolarz, dlatego, że robi rzeczy niezbędne: stół, łóżko, kołyskę, krzesło. W każdym domu to musi być. - zaznaczył Paweł Huelle. - Później doszedłem, że największym artystą rzemiosła jest krawiec. Trzeci zawód, o którym marzyłem to był ogrodnik - wymieniał. - Przez całe moje dorosłe życie twórcze mam poczucie, że to wszystko co robię jest niewymierne - ocenił. Mam tęsknotę za dobrym rzemiosłem, którego nigdy nie opanowałem.
Czytaj także:
Paweł Huelle: Maria Janion rzadko wpadała w ton liryczny
Hrabal - terapeuta z czeskiej hospody
Temat nieoczywistości podejmuje m.in. opowiadanie "Most", w którym chłopiec bacznie przygląda się swojemu ojcu. - On (ojciec) jest dziwakiem, fizykiem-matematykiem, robi dziwne eksperymenty - mówił autor. - Wszystko to polega na przesłaniu, że definicja rzeczywistości nie kończy się na wirujących atomach. Nawet jeśli tak scjentystycznie chcielibyśmy ją potraktować, i oczywiście powinniśmy tak robić, bo wiedza fizyka to są rzeczy fascynujące, jest jednak coś poza tą kurtyną - dodał. - Staram się tego dotykać dość delikatnie
Tytułowe opowiadanie "Talita" mówi o czuwaniu przy zwłokach zmarłej dziewczynki, o pustej nocy, podczas której wiele się dzieje. - W Ewangelii św. Marka, bo na to się powołuję, są dwa cudowne fragmenty o wskrzeszeniu tej dziewczynki - tłumaczył Paweł Huelle. - To jest piękna scena, mnie inspirowała, dlatego że jako młody chłopiec byłem na Kaszubach uczestnikiem obrzędu pustej nocy. Trwało to w mojej duszy 50-60 lat.
***
Prowadziła: Dorota Gacek
Gość: Paweł Huelle (pisarz)
Data emisji: 2.10.2020
Godzina emisji: 17.10
Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.