"Rozstrzelanie". Premiera na żywo z Muzeum Powstania Warszawskiego
27:57 2021_09_22 17_31_16_PR2_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Wojciech Tomczyk i Dariusz Błaszczyk o pracy nad słuchowiskiem "Rozstrzelanie" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
W środowe popołudnie spotkaliśmy się z autorem i reżyserem słuchowiska "Rozstrzelanie". Wojciech Tomczyk i Dariusz Błaszczyk opowiedzieli o pracy nad spektaklem.
Tekst Wojciecha Tomczyka to historia rodziny, która rekonstruuje tragiczne wydarzenia, jakie były udziałem jej przodków podczas Powstania Warszawskiego. Pamięć o tym, co się wydarzyło, a także przywoływanie tego w gronie rodzinnym niespodziewanie zyskują współczesny wątek, który dotyczy kolejnego pokolenia, urodzonego i wychowanego już w wolnej Polsce.
Autor słuchowiska powiedział, że o tym aspekcie Powstania Warszawskiego rzadko pamiętamy. - Zginęło 18 tysięcy powstańców i między 200 a 300 tysięcy osób cywilnych, to są zupełnie porażające liczby. Sztandarową pozycją o losach ludności cywilnej jest "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" Mirona Białoszewskiego, dzieło literackie najwyższej próby, trudno jednak mówić, aby w całości wyczerpywało tę tematykę.
Według Wojciecha Tomczyka istotne było też to, że jest historia opowiadana z punktu widzenia drugiego pokolenia. - My znamy ją z przekazu, to słuchowisko jest także o tym, jak te przekazy rodzinne funkcjonują.
Czytaj też:
Ksiądz porucznik, kapelan Powstania Warszawskiego. Od dziś w kinach film "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie"
"Kolumbowie" serialem, który "wbija w fotel"
Reżyser Dariusz Błaszczyk przyznał, że ma już za sobą spotkanie z tą tematyką. - "Odyseja Xięcia" to stricte powstańcza opowieść, a tekst "Rozstrzelania" zaintrygował mnie dlatego, że właściwie jest to historia współczesna. To jednocześnie opowieść bardzo autobiograficzna i uniwersalna.
Zaznaczył, że słuchowisko realizowane na żywo wymaga innego podejścia niż nagrywane. - Ważny jest ten element napięcia, trzeba to wszystko zgrać ze sobą. Role są ciekawie napisane, mam nadzieję, że to będzie aktorska uczta. Staramy się, aby można było zobaczyć tę magię przenoszenia się w czasie - podkreślił.
Słuchowisko podejmuje temat zmagania się z historią przez następne generacje, które są zagubione pomiędzy obowiązkiem pamiętania a otwartością na "innego" i gotowością życia tu i teraz.
W rolach głównych wystąpią: Joanna Jeżewska, Leon Charewicz i Andrzej Mastalerz.
Usłyszymy także: Angelikę Kurowską, Kamila Prubana, Klaudiusza Kaufmanna, Martina Bogdana, Antoninę Żbikowską, Noemi Żbikowską i Kubę Stracha.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Goście: Wojciech Tomczyk (dramaturg, autor tekstu słuchowiska "Rozstrzelanie"), Dariusz Błaszczyk (reżyser słuchowiska "Rozstrzelanie")
Data emisji: 22.09.2021
Godzina emisji: 17.30
mo