Jako pierwszy usłyszeliśmy utwór "Nie pytaj o Polskę" Obywatela G.C. – Z płyty "Tak, tak" opublikowanej w 1988 roku przez Polskie Nagrania z numerem katalogowym SX2707. Kultowy, legendarny i ponadczasowy – podkreśla dziennikarz muzyczny Trójki. Grzegorz Ciechowski jest autorem zarówno słów, jak i muzyki do tej piosenki. – W utworze pojawili się Adam Went na saksofonie, słychać trąbkę Tomasza Stańki, na basie grał Krzysztof Scierański, na gitarze John Porter i Marcin Otrębski. W nagraniu tej płyty wziął także udział Wojciech Karolak na organach, José Torres na perkusjonaliach i wokalnie w chórkach Małgorzata Potocka i Agnieszka Kossakowska. Grzegorz Ciechowski oczywiście śpiewał, ale też zaprogramował instrumenty elektroniczne i był producentem tej płyty. Album nagrano między lutym a kwietniem 1988 roku. Przywołuję te wszystkie szczegóły, bo poza oczywistymi nagraniami, które emitowaliśmy w ciągu dnia, tego wieczoru chciałbym, żebyśmy posłuchali utworów, w których jawi się jako spiritus movens wielu nagrań, niejako cień brzmieniowy odpowiedzialny za wiele elementów i jednocześnie autor słów – dodaje Michał Margański.
Grzegorz Ciechowski innym muzykom
Takich projektów, jak przypomina gospodarz "W tonacji Trójki", było w życiu Grzegorza Ciechowskiego bardzo dużo. Wielu artystów z polskiej sceny muzycznej zawdzięcza mu bardzo wiele. – Warto wspomnieć Kasię Kowalską, Basię Sikorowską, Lady Pank i płytę "Tacy sami", gdzie do kilku utworów napisał tekst, Mafię, Katarzynę Groniec, Marcina Rozynka i Justynę Steczkowską – przypomina Michał Margański.
Debiutancka płyta Justyny Steczkowskiej "Dziewczyna szamana" pełna jest "przypraw", które dosypał Grzegorz Ciechowski zarówno w warstwie słownej, jak i muzycznej. – To było w 1996 roku, czyli w okresie, kiedy nasz bohater jawił się jako pełnoprawny producent muzyczny – zaznacza. Mogliśmy posłuchać m.in. mniej popularnych remiksów z tej płyty, a także nagrań powstałych we współpracy z niemiecką artystką, ukrywającą się pod pseudonimem Mona Mur. Jej zwieńczeniem był album "Warsaw".
Filmowe drogi Grzegorza Ciechowskiego
Grzegorz Ciechowski był także autorem muzyki filmowej. Jego ostatnią płytą, wydaną w roku 2001, jest ścieżka dźwiękowa do filmu "Wiedźmin" w reżyserii Marka Brodzkiego, który jako pierwszy przeniósł na ekran prozę Andrzeja Sapkowskiego. W 2002 roku Grzegorz Ciechowski został nagrodzony pośmiertnie Orłem za najlepszą muzykę filmową. Nie była to jednak jego pierwsza taka współpraca. Wcześniej skomponował muzykę do serialu "Różowy pompon".
49:12 2021_12_22 20_08_22_PR3_W_Tonacji_Trójki.mp3 Wiele wcieleń Grzegorza Ciechowskiego (W tonacji Trójki)
Polskie Radio w hołdzie Ciechowskiemu
22 grudnia w Trójce przez cały dzień wspominaliśmy Grzegorza Ciechowskiego. Co godzinę na antenie pojawiały się jego utwory, o artyście mówili też jego współpracownicy i przyjaciele. Twórczość Ciechowskiego wypełniła w całości "Naszą tonację" (12.05-13.00) Michała Kirmucia oraz "NocHarmonię" (22.05-23.00) Julii Sawickiej-Kotomskiej.
Z okazji 20 rocznicy śmierci Grzegorza Ciechowskiego Polskie Radio uruchomiło też serwis specjalny ciechowski.polskieradio.pl, poświęcony życiu tego nietuzinkowego artysty i człowieka. Działa również całodobowe radio Ciechowski Non Stop, w którym można posłuchać utworów z całej kariery byłego lidera Republiki oraz jego kompozycji w interpretacji innych wykonawców.
***
Tytuł audycji: W tonacji Trójki
Prowadzi: Michał Margański
Data emisji: 22.12.2021
Godzina emisji: 20.08
gs/kr