- Za nami święto radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej! Zakończył się XXI Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu.
- Polskie Radio szeroko relacjonowało wydarzenia Festiwalu na swoich antenach, na stronie internetowej i w mediach społecznościowych.
- Uruchomiony został również specjalny serwis dwateatry.polskieradio.pl, w którym znajdują się m.in. rozmowy z wyjątkowymi twórcami oraz jurorami.
Konkursy na najlepszy spektakl telewizyjny i najlepsze słuchowisko radiowe to najważniejsze punkty Festiwalu Polskiego Radia i Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Ale zanim dany tytuł trafi do konkursu, pracuje nad nim sztab ludzi. - Pierwszym etapem jest nagranie aktorów. Robimy to w naszych studiach, które mają tę właściwość, że zbudowane są w nich miejsca o różnej akustyce. Dobieramy je w zależności od tego, co dzieje się w scenariuszu - tłumaczy Maciej Kubera, reżyser dźwięku Teatru Polskiego Radia. - Mamy też mnóstwo rekwizytów, które często grają to, czym są, ale czasami udają inne rzeczy.
Związany z Teatrem Polskiego Radia Waldemar Modestowicz został nagrodzony za reżyserię słuchowiska "Gra o życie" Maxa Frischa. - Do teatru radiowego przychodzą najlepsi aktorzy i raczej nie robią tego dla pieniędzy - śmieje się rozmówca Marty Zinkiewicz. - Nagrywanie słuchowiska różni się od pracy nad spektaklem w teatrze. Aktorzy nie mają czasu na „wchodzenie w rolę”. Często muszą im wystarczyć dwa czytania. Efekty pracy też można ocenić szybciej niż w teatrze. Najczęściej już tuż po nagraniu. Myślę, że nie skłamię, kiedy powiem, że aktorzy kochają teatr radiowy - dodaje.
04:53 CZWÓRKA Stacja Kultura - dwa teatry 14.06.2022.mp3 Dwa Teatry 2022 - relacja Marty Zinkiewicz (Stacja Kultura/Czwórka)
"Dwa Teatry" - nagrody i laureaci
Jury nagrodziło twórców słuchowiska "Edyp z Kolonos": za reżyserię - Mariusza Malca, za tłumaczenie - Antoniego Liberę, za realizację akustyczną - Andrzeja Brzoskę i za muzykę - Mikołaja Trzaskę. Słuchowisko zostało zgłoszone przez Program 1 Polskiego Radia.
Nagrodę im. Ireny i Tadeusza Byrskich za spektakl wykorzystujący potencjał miejscowego środowiska artystycznego dla twórców słuchowiska zgłoszonego przez Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia otrzymało słuchowisko "Brama" Roberta Wasilewskiego w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego. Słuchowisko zostało zgłoszone przez Radio Olsztyn.
Waldemar Modestowicz został nagrodzony za reżyserię słuchowiska "Gra o życie" Maxa Frischa. Jurorzy nagrodę za scenariusz oryginalny przyznali Marcie Rebzdzie za słuchowisko "Dobro wraca podwójnie" w reżyserii Waldemara Modestowicza. Nagrodę zaś za reżyserię sztuki "Stara Kobieta wysiaduje" Tadeusza Różewicza otrzymał Andrzej Barański.
Jarosław Gajewski odebrał nagrodę w imieniu Andrzeja Barańskiego za reżyserię sztuki "Stara kobieta wysiaduje"
Nagrodę za scenariusz będący adaptacją otrzymał natomiast Tadeusz Kabicz za scenariusz słuchowiska "Ciało moje" Marka Pruchniewskiego.
Jurorzy docenili też twórców słuchowiska "Krakus" Cypriana Kamila Norwida: Andrzeja Brzoskę za realizację akustyczną i zespół Bastarda, który otrzymał Nagrodę im. Janusza Hajduna, za muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczne.
Michał Żurawski został uznany za najlepszego aktora za rolę Kelvina w słuchowisku "Solaris" w reżyserii Jarosława Tumidajskiego. Jurorzy docenili też kreację Mariusza Bonaszewskiego w tym słuchowisku, przyznając mu nagrodę aktorską za drugoplanową rolę męską za rolę Snauta.
Nagroda aktorska za rolę męską w spektaklu telewizji została przyznana Piotrowi Polkowi za rolę w "Akompaniatorze" w reż. Adama Sajnuka.
Festiwal "Dwa Teatry" w Zamościu - gala finałowa
Za najciekawszą rolę kobiecą jury uznało kreację Karoliny Gruszki w słuchowisku "Ciało moje" w reżyserii Tadeusza Kabicza. Nagrodę za drugoplanową rolę kobiecą otrzymała Wiktoria Gorodeckaja za rolę Ciotki w słuchowisku "Piesek przydrożny" w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego. Za najlepszą rolę kobiecą doceniono Magdalenę Kutę za rolę w spektaklu telewizji "Matka odchodzi" w reż. Przemysława Stippy.
Nagrodę honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki umocowaną w pamięci historii dotyczącą problemów współczesności otrzymuje słuchowisko "Zgodna rodzina" według Siarhieja Pryłuckiego w reżyserii Marii Brzezińskiej. Honorowa nagroda zespołowa dla producenta słuchowisk powędrowała do Programu 1 Polskiego Radia za swoją ofertę programową.
W tym roku Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej uhonorowani zostali: Magdalena Zawadzka oraz Andrzej Mastalerz.
Prezes Polskiego Radia: to wielkie święto mediów publicznych
- Festiwal "Dwa Teatry" to wielkie święto mediów publicznych, Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, bo tylko w tych mediach - właśnie publicznych - są takie dzieła sztuki, jak spektakle czy słuchowiska - mówi prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.
- Ci, którzy są spragnieni wysokiej sztuki, a ewidentnie te spektakle i te słuchowiska, których mieliśmy wielką przyjemność wysłuchać i obejrzeć, tego dowodzą, że sztuka dramaturgiczna w Polsce jest na bardzo wysokim poziomie i dzięki mediom publicznym jest do niej powszechny dostęp - zaznacza prezes.
Czytaj także:
***
Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" odbywa się raz w roku i jest konkursem słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, które miały swoją premierę na antenie w roku poprzedzającym daną edycję festiwalu. Tegoroczne, konkursowe produkcje radiowe znajdziesz TUTAJ.
Festiwalowi towarzyszyły spotkania z twórcami, aktorami, przedstawicielami świata kultury. Publiczność festiwalu miała możliwość wysłuchania również fragmentów dzieł wybitnych polskich pisarzy.
Czytaj także:
O Grand Prix tegorocznego festiwalu walczyło 19 słuchowisk Polskiego Radia oraz 12 spektakli Teatru Telewizji. Radiowe i telewizyjne produkcje oceniały dwa zespoły jurorów. W konkursie mogły brać udział wszystkie rozgłośnie radiofonii publicznej w Polsce oraz cztery programy ogólnopolskie Polskiego Radia. Wśród imprez towarzyszących były m.in. spotkania z gwiazdami, wystawy, koncerty i wieczory literackie.
Odbyło się także czytanie dzieł poetów romantyzmu. Wiersze Adama Mickiewicza i Cypriana Kamila Norwida interpretowali Katarzyna Ucherska, Lidia Sadowa, Andrzej Mastalerz i Jarosław Gajewski.
- Na tegorocznej odsłonie "Dwóch Teatrów" zaprezentowano również – w pięknym miejscu, jakim jest Muzeum Arsenał – specjalny cykl ukazujący współczesną dramaturgię ukraińską - mówił Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. Ponadto ukraińską poezję czytali Katarzyna Dąbrowska i Andrzej Mastalerz. Zaprezentowane zostały również słuchowiska nawiązujące do ukraińskiej tematyki: "Na początku i na końcu czasów" Pavlo Arjego w reż. Waldemara Modestowicza oraz "Samobójstwo samotności" Nedy Neżdany w reż. Jana Hussakowskiego.
Festiwal Dwa Teatry w Zamościu
Relacje na antenach Polskiego Radia
Polskie Radio szeroko relacjonowało wydarzenia Festiwalu na swoich antenach, na stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Relacje z "Dwóch Teatrów" oraz wywiady i audycje specjalne emitowaliśmy codziennie w Jedynce, Dwójce, Trójce i Czwórce oraz Polskim Radiu dla Zagranicy i Polskim Radiu 24 – większość ze specjalnego studia festiwalowego Polskiego Radia w Zamościu.
O spektaklach dla dzieci i młodzieży usłyszeć można było w Polskim Radiu Dzieciom. Ponadto publiczny nadawca zaprasza wszystkich słuchaczy i miłośników teatru do odwiedzania specjalnego serwisu dwateatry.polskieradio.pl, gdzie można posłuchać wszystkich konkursowych słuchowisk.
Posłuchaj słuchowisk nominowanych do tegorocznych nagród Festiwalu "Dwa Teatry".
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Materiał: Marta Zinkiewicz
Data emisji: 14.06.2022
Godzina emisji: 10.30
kul
Sponsorzy i partnerzy XXI Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu.
oprac. rk