50. rocznica premiery "Ojca Chrzestnego" to powód do wielu powrotów: książki "Zostaw broń, weź cannoli" Marka Seala czy serialu "The Offer" o kulisach powstawania produkcji. To także okazja do nowych odczytań legendarnego filmu.
Od przeciętnej książki do wybitnego filmu
Ciekawe, że sam reżyser nie był początkowo przekonany do pomysłu realizacji, zaproponowanego przez wytwórnię Paramount, filmu o nowojorskim świecie przestępczym. Uważał, że filmowa adaptacja książki Mario Puzo może łatwo zamienić się w opowieść gloryfikującą mafię i przemoc. - Miałem okazję czytać książkę, zanim zobaczyłem film.
I do dzisiaj uważam, że niesamowite jest to, jak przeciętnie przyzwoitej książki można było zrobić wybitny film - ocenił Piotr Gociek.
- Iniekcje talentu Francisa Forda Coppoli i genialnych aktorów, i wszystkich innych zaangażowanych w ten film, a było ich bardzo, bardzo wielu, dały jakieś zupełnie magiczny, niesamowity efekt - mówił dziennikarz.
"Chcę poczuć spaghetti"
Producenci z kolei nie byli początkowo przekonani do Coppoli. Ich pierwszym wyborem był Sergio Leone, który był jednak zajęty realizacją, jak się okazało, nie mniej wybitnego filmu "Dawno temu w Ameryce".
Następnie realizacji filmu odmówił Peter Bogdanovich i dopiero wtedy producenci zgłosili się do Coppoli. Podobno producent rozczarowany filmami na temat włoskiej mafii, które do tej pory kręcili reżyserzy nie mający włoskich korzeni chciał za wszelką cenę zatrudnić włoskiego Amerykanina. "Chcę poczuć spaghetti" miał powiedzieć.
Coppola podjął się zadania ponieważ uznał, że film można będzie pokierować w stronę metaforycznej opowieści o amerykańskim kapitalizmie. Praca nad scenariuszem, obsadą, a następnie zdjęciami do filmu nie była jednak łatwa. Na każdym kroku Coppola spotykał się z niezrozumieniem właścicieli Paramountu.
Obsypany nagrodami
Po wielu bojach film został ukończony i uhonorowany w 1973 roku trzema Oscarami: za najlepszy film, za najlepszy scenariusz adaptowany (dla Coppoli i Mario Puzo) oraz za najlepszego aktora pierwszoplanowego (Marlon Brando). Ponadto film miał jeszcze osiem nominacji w innych kategoriach oraz zdobył 5 Złotych Globów. Coppola zwyciężył w wewnętrznej wojnie z producentami i stworzył dzieło, które zostanie na zawsze w pamięci wszystkich, którzy choć raz się z nim zetknęli. Był to też zasadniczy zwrot w jego karierze.
28:18 O wszystkim z kulturą Dwójka 21 luty 2023 17_30_21.mp3 Wokół 50. rocznicy premiery "Ojca Chrzestnego" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzili: Adriana Prodeus i Piotr Gociek
Data emisji: 21.02.2023
Godzina emisji: 17.30
pg/uk