- 23 sierpnia rusza 13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Hommage a Kieślowski".
- Motto tegorocznej odsłony to "Musimy sobie pomagać", które jest silnie związane z filozofią Krzysztofa Kieślowskiego, ale również z tym, co dzieje się na świecie.
- Oprócz projekcji, spotkań i dyskusji, festiwal wzbogaci się w tym roku o nowy akcent – konkurs dla studentów szkół filmowych.
W Sokołowsku na Dolnym Śląsku rozpoczyna się 13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Hommage a Kieślowski" (23-25.08) organizowany przez Fundację Sztuki Współczesnej "In Situ". Wydarzenie jest hołdem dla polskiego reżysera Krzysztofa Kieślowskiego. Co roku program festiwalu skupiony jest wokół ważnej myśli, silnie powiązanej z tym, co dzieje się na świecie.
- Tegoroczne hasło "musimy sobie pomagać" jest podbite przez projekcję filmu czeskiego reżysera Jana Hrebejka o tym samym tytule. Ten film 20 lat temu był bardzo popularny w Polsce - wyjaśniła Diana Dąbrowska. - Jeżeli chodzi o popularność twórczości Hrebejki i innych twórców czeskich, np. Petra Zelenki, to chcielibyśmy do tego wrócić, bo tam było coś ponadczasowego. Chcemy sprawdzić, czy ta ponadczasowość jest wciąż aktualna – dodała filmoznawczyni.
"Musimy sobie pomagać" - od obietnic do działania
Hasło "Musimy sobie pomagać" – jak zauważyła rozmówczyni – wyznacza również to, co zostanie zaprezentowane podczas tegorocznej odsłony wydarzenia. - Staraliśmy się to oddać w nazwach poszczególnych sekcji, żeby motto było cały czas obecne. To hasło ma zachęcać do przejścia do praktyki, żeby rzeczywiście obiecywać, ale i przejść do działania.
- Motto nawiązuje też to jednej z najważniejszych dla mnie sekcji, czyli "Opowieści z lasu" - dodała Diana Dąbrowska. - Pokażemy w niej 4 różne filmy różnych reżyserek. Głównie będą to dokumenty, ale też jedna fabuła. To zestaw filmów, który dotyka sytuacji na granicy polsko-białoruskiej: "Mur" Kasi Słupniak, "Las" Lidii Dudy, "Drzewa milczą" Agnieszki Zwiefki, ale też "Zielona granica" Agnieszki Holland. Bardzo mi zależało, żeby dotykając tego ważnego tematu, wciąż obecnego w debacie społecznej, zobaczyć go z możliwie pełnej perspektywy - wyjaśniła krytyczka filmowa.
Krzysztof Kieślowski - reżyser życia
13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Hommage a Kieślowski" odbywa się w Sokołowsku nieprzypadkowo. To bowiem niezwykle ważne miejsce w biografii Krzysztofa Kieślowskiego, który spędził tu z rodziną młodzieńcze lata, ze względu na problemy z płucami jego ojca. W tej miejscowości znajdowało się słynne uzdrowisko. Reżyser wiele lat później powrócił do Sokołowska, tworząc dokument "Prześwietlenie".
Czytaj także:
- Kiedy myślimy o Kieślowskim dokumentaliście, inne tytuły przychodzą do głowy jako pierwsze. A "Prześwietlenie" jest szczególne, dlatego że dało mu szansę porozmawiać z ludźmi cierpiącymi na choroby płuc. W ten sposób miał możliwość zrozumienia tych osób, które czuły się na bocznym torze życia - wyjaśniła Diana Dąbrowska. - Te opowieści o życiu u Krzysztofa Kieślowskiego są piękne, bo on jest tak naprawdę reżyserem życia - podsumowała.
14:31 Poranek_Dwójki_2024_08_22_09_17_03.mp3 Diana Dąbrowska o 13. Festiwalu "Hommage a Kieślowski" (Poranek Dwójki)
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Marcin Pesta
Gość: Diana Dąbrowska (krytyczka filmowa, filmoznawczyni, dyrektorka artystyczna Festiwalu "Hommage a Kieślowski")
Data emisji: 22.08.2024
Godz. emisji: 9.15
am/wmkor